KUKEŠ, Albánsko (REUTERS) - Kosovská oslobodzovacia armáda (UCK) plánuje zostať vo svojich opevneniach v provincii až do príchodu jednotiek NATO, a nie rozptýliť sa v snahe zaplniť vákuum vzniknuté po ústupe srbskej armády, vyjadril sa vysokopostavený predstaviteľ UCK. Partizánske jednotky bojujúce za nezávislosť, ktoré teraz patria k víťazom, považujú za hlavnú prioritu ochranu miestneho obyvateľstva, povedal pre Reuters námestník ministra obrany kosovskoalbánskej "vlády" UCK, plukovník Bislim Zyrapi. UCK nenapadne ustupujúce juhoslovanské jednotky a pomôže ochrániť kosovských Srbov, hoci nemôže vylúčiť prípady pomsty zo strany albánskych utečencov pri návrate do zničených domovov, dodal 36-ročný Zyrapi.
Vojenské zdroje v Kukeši pochybujú, že by sa UCK vzdala príležitosti a nepokúsila sa zaplniť vákuum medzi jednotkami Juhoslávie a NATO, ak vezmeme do úvahy politický kapitál, ktorý by takto mohli získať, ale vyjadrili názor, že možno nebude mať dosť mužov na účinné uskutočnenie tohto zámeru. "Zostaneme na svojich pozíciách, kým sa srbské jednotky stiahnu a kým príde NATO," povedal Zyrapi v stredu večer. "Iba obyvatelia pôjdu do týchto (vyčistených) oblastí," povedal v silne stráženom štábe UCK na predmestí horského severoalbánskeho mestečka Kukeš.
UCK, ktorú USA ešte pred rokom bagatelizovali ako teroristickú skupinu, bude skôr "demilitarizovaná" ako odzbrojená, ako navrhoval neúspešný rambouilletský mierový plán z februára a marca tohto roku. Na otázku, čo to znamená, Zyrapi odpovedal: "Demilitarizovať armádu znamená iba redukovať veľkosť existujúcich jednotiek." Podľa jeho slov UCK zostane kompletnou armádou, kým všetky srbské jednotky neopustia Kosovo, a bude existovať v Kosove ako istý druh armády naďalej. Zyrapi odhadol silu UCK asi na 60 000 vojakov, no podľa západných expertov je toto číslo silne prehnané. Pentagon hovorí o 15 000-17 000 vojakoch. Jej jednotky, mnohé zložené z utečencov a Albáncov pracujúcich v zahraničí, sú zle vycvičené a slabo ozbrojené. Zúfalo im chýbajú veliteľské osobnosti. "Poslali tam nevycvičených mladíkov, ktorí predstavovali ideálne terče pre Srbov," vyjadril sa armádny zdroj v Kukeši.
Bez ohľadu na všetky nedostatky UCK mala na svojej strane NATO. Ak budú hliadky UCK rozmiestnené popri ceste pri návrate utečencov, posilní to obraz tejto armády ako víťaza, čo by mohlo predstavovať kľúčový prínos v nastávajúcom politickom boji medzi radikálnou UCK a umierneným vodcom Ibrahimom Rugovom, ktorého západné vlády uznávajú rovnako ako vodcu UCK Hašima Thaquiho.