Koaličná SMK v pondelok rozhodla, že nepodporí návrh zákona o používaní jazykov národnostných menšín, ktorý pripravila expertná skupina vládnych strán. Predstaviteľov politických strán sme sa spýtali, čo bude znamenať pre vnútropolitické dianie a pre partnerov v EÚ fakt, ak by SMK predsa len nepodporila jazykový zákon.
PAVOL HAMŽÍK, SOP: "Nebolo by to dobré, pretože o týchto otázkach rokujeme mesiace. Môžem potvrdiť, že ani jedna z koaličných strán nebola viac či menej aktívna alebo pasívna než ostatné. SMK sa od začiatku podieľala na rokovaniach, ktoré viedli k dnešnej podobe zákona. Od začiatku som tlačil na to, aby zákon bol do leta prijatý. Treba si uvedomiť, že zákon musí byť prijateľný pre väčšinu občanov bez ohľadu na národnosť. Určité hranice sa nemôžu prekročiť. Nebudeme zavádzať druhý štátny jazyk."
VÍŤAZOSLAV MORIC, SNS: "Nebude to znamenať nič, len to bude taký veľký výkričník, že sa vykľulo šidlo z vreca. Myslím, že ten zákon ako taký nie je dobrý. Je to kočkopes. Nie je to dobré ani na to, aby Slováci obhájili svoje práva vo svojom štáte a nie je to dobré ani na to, aby Maďari odtrhli južné Slovensko."
ROMAN HOFBAUER, HZDS: "Odpoviem inou otázkou. Ktorý štát má osobitný zákon pre používanie jazykov menšín? Treba vymenovať jediný jeden. Taký štát neexistuje."
ĽUBOMÍR ANDRASSY, SDĽ: "Verím, že SMK a jej poslanci podporia návrh, ktorý prerokuje vláda. Verím, že tento zákon rozšíri základné ľudské práva pre národnostné menšiny. Dúfam, že celá vládna koalícia zákon podporí."
FRANTIŠEK MIKLOŠKO, KDH: "Bude dôležité, aký vládny návrh zákona SMK nepodporí. Myslím, že pri prijímaní tohto zákona musí byť z obidvoch strán vôľa na kompromis. Pokiaľ by SMK nehlasovala, bola by to škoda, pretože snaha zatiahnuť SMK do vládnej spoluzodpovednosti nie je jednorazová záležitosť."
MIKLÓS DURAY, SMK: "Zákon o používaním menšinových jazykov musí vytvoriť protiváhu zákonu o štátnom jazyku. Návrh, ktorý predložil pán Fogaš, tejto predstave nevyhovuje." (sp, bg)