m Aký je váš názor na program ozdravenia?
"Prioritou zrejme bolo, aby sa deficit verejných financií nedostal nad dve percentá HDP, pretože by hrozil ich rozvrat. Preto sa zvyšovali viaceré dane a zaviedla sa dovozná prirážka, hoci dlhodobo by ekonomika potrebovala presný opak."
m Ako by mali vyzerať dlhodobé opatrenia vlády na oživenie ekonomiky?
"V prvom rade by malo ísť o znižovanie daní. Keď bolo v Maďarsku zle, daň z príjmov právnických osôb znížili radikálne na 18 percent."
m Naša vláda povedala, že v roku 2005 bude táto daň niekde okolo 25 percent.
"Podľa mňa je to príliš vágne a pomalé. Správny bol návrh, aby už na budúci rok klesla uvedená daň z dnešných 40 na 29 percent. Bola by to pomoc našim a dobrý signál zahraničným investorom."
m Je už vylúčené, že vláda na také rázne zníženie predsa len pristúpi?
"Dúfam, že nie."
m Ak by bola vláda v reformách dôsledná, kedy by sme sa mohli priblížiť povedzme k Rakúsku?
"Rakúsky sociálny štát je dosť nákladný a sú tam pomerne vysoké dane. Mohli by sme teda mať dokonca výhodu väčšieho potenciálu. Takže, ak by bola vláda rozumná a ak by nás vzali do EÚ v prvom slede, mohli by sme sa k Rakúsku priblížiť už o takých dvanásť rokov."
m Zvyšuje sa úroveň ekonomickej diskusie u nás?
"Rozhodne. Všimnite si, že to boli novinári, kto nútil politikov do nepopulárnych krokov. Na začiatku 90. rokov to bolo nemysliteľné."
m Vyvíja sa napriek všetkému k lepšiemu aj naša politika?
"Tu som trošku skeptickejší. Tie štyri roky bývalej vlády zanechali stopy. Stratilo sa priveľa zábran. Aj v bývalej opozícii."
ŠTEFAN HRÍB
(Celý rozhovor s Martinom Bartom prináša najnovšie vydanie
týždenníka Domino fórum)