BRATISLAVA (SME - am) - Britský oceliarsky gigant British Steel včera oznámil, že preberá kontrolu nad svojím holandským rivalom Koninklijke Hoogovens. Podľa agentúrnych správ vznikne touto fúziou nový európsky líder v produkcii ocele. Nová spoločnosť bude po japonskej Nippon Steel a juhokórejskej Posco zároveň tretím najväčším svetovým oceliarskym producentom. Trhová kapitalizácia novej firmy bude 2,9 miliardy GBP, obchodné tržby spoločnosti by sa mali posunúť na 9,4 miliardy GBP. Kombinovaná spoločnosť bude vystupovať pod menom BSKH a British Steel v nej bude vlastniť 61,7 percenta. British Steel ďalej oznámila, že si ponechá program výroby hliníka spoločnosti Hoogovens, čím by sa britská firma mal stať vskutku európskym hráčom. Jej trhová kapitalizácie bola síce v porovnaní s holandským konkurentom takmer štvornásobná, jej efektívnosť však bola oveľa nižšia ako v prípade holandskej firmy. Fúzia by mala rovnako pomôcť zmierniť exportné problémy British Steel, do ktorých sa spoločnosť dostala na základe príliš vysokého kurzu GBP/EUR. Takáto silná spoločnosť by mala podľa názoru expertov ľahšie čeliť cyklickým hospodárskym výkyvom a mala by byť rovnako schopná konkurovať ázijským producentom ocele, ktorí ťažia z devalvácií ázijských mien. Brian Moffat, jeden z dvoch nových výkonných šéfov, povedal, že BSKH sa bude rovnako obzerať po akvizíciách podnikov v USA a východnej Európe.
Vedenia oboch spoločností sa domnievajú, že plánovaná fúzia ponúka vynikajúcu príležitosť na sformovanie vedúcej globálnej skupiny v oblasti výroby ocele a hliníka. Novo sformovaná spoločnosť plánuje ročné úspory vo výške 194 miliónov GBP, pričom kruté úspory sa dajú očakávať v znižovaní prevádzkových nákladov. Z vyhlásenia British Steel sa zdá jasné, že k zrušeniu pracovných miest príde predovšetkým v administratíve.
Zatiaľ čo pracovníci British Steel sa obávali o svoje miesta, tešili sa hlavne akcionári, pretože ceny akcií oboch materských spoločností išli prudko hore. Túto počiatočnú eufóriu však zmrazila správa, že BSKH plánuje na dividendách vyplatiť len 35 % svojich priemerných ročných výnosov, zatiaľ čo British Steel naposledy použila na výplatu akcionárov až 50 % výnosov.