Na eurobondovom trhu krajín strednej a východnej Európy je v týchto dňoch veľká tlačenica. Nové finančné prostriedky získalo včera Maďarsko a deň predtým aj hlavné mesto Českej republiky Praha, ďalším uchádzačom o priazeň investorov je v týchto dňoch aj Slovensko.
Pri vydávaní vládnych (a komunálnych) dlhopisov v spoločnej európskej mene hrajú v neprospech ich emitentov najmä dva nepriaznivé faktory. Jedným z nich je pretrvávajúci prepad eura na stále nové a nové historické minimá (čo potvrdilo aj včerajšie obchodovanie), druhým hrozba zvyšovania kľúčových úrokových sadzieb v USA. Napriek týmto skutočnostiam a zvýšenej volatilite (nestálosti) trhov s dlhopismi tzv. emerging krajín (transformujúcich sa ekonomík) si svoju cestu na trh našli už dlho avizované obligácie mesta Praha. Objem emisie 10-ročných obligácií predstavuje 200 mil. eúr a ich cena pri predaji bola o 105 bázických bodov vyššia ako cena 10-ročných dlhopisov nemeckej vlády. Nepriaznivú situáciu na tomto segmente trhu dokumentuje aj skutočnosť, že pôvodne mali byť obligácie Prahy uvedené na trh pri cene o 95 bázických bodov vyššej ako spomenuté nemecké cenné papiere, nedostatočný dopyt však prinútil emitenta zatraktívniť ich nákup. Podstatne lepšie dopadla včera emisia päťročných eurobondov Maďarska, ktorej objem predstavuje 500 mil. eúr a dlhopisy nesú 4,25-percentný kupón vyplácaný ročne. Hlavnými manažérmi tejto emisie boli Deutsche Bank a Credit Suisse First Boston, ktoré za sprostredkovanie predaja zinkasujú 0,3 percenta z celkového objemu emisie.
Vzhľadom na komplikovanú situáciu na svetových finančných trhoch nebude mať Slovensko optimálnu štartovaciu pozíciu pri predaji svojich štátnych eurobondov. Záväzky SR (t. j. štátne euroobligácie) sú v zahraničí obchodované na úrovni o viac ako 3 percentuálne body vyššej ako maďarské obligácie. Znamená to, že Slovensko zaplatí za získanie voľných finančných zdrojov zo zahraničia asi o tri percentá viac ako Maďarsko. Pre porovnanie, ceny 10-ročných eurobondov tejto krajiny sa na svetových trhoch pohybujú na úrovni okolo 103 bázických bodov nad nemeckými vládnymi obligáciami.
MICHAL NALEVANKO