Winnie Madikizelaová-Mandelová tvrdí, že jej manželstvo s juhoafrickou modlou Nelsonom Mandelom bolo podvod a narodenie ich dvoch dcér bolo "značne náhodné". V rozhovore pre americkú televíziu ABC bývalá Mandelova manželka obvinila Mandelu i z toho, že opustil ich dospelé deti, keď sa s ňou v roku 1996 rozviedol. "Pre mňa predstavoval symbol odporu a Africký národný kongres sa ho úmyselne rozhodol využiť ako symbol odporu," povedala. "Skutočnosť, že som vôbec mohla mať od neho dve deti, bola do značnej miery zhodou náhod," povedala v rozhovore, ktorý včera odvysielali v USA.
Madikizelaová-Mandelová si k menu, ktoré získala manželstvom, pripojila svoje dievčenské meno po tom, ako sa s ňou prezident rozviedol po krutej súdnej bitke, v ktorej opísal svoje znechutenie jej románikom s mladým právnikom. "Odkedy som prišiel z väzenia, ani raz odporkyňa nevstúpila do našej spálne, keď som bol hore... V čase života s ňou som bol najosamelejším mužom," povedal Mandela pred rozvodovým súdom v marci 1996. Madikizelaová-Mandelová dnes krčí nad rozvodom plecom a hovorí, že i tak sotva spolu žili. Stále však cíti krivdu kvôli svojim dcéram, Zindzi a Zenani, ktoré trpeli pre svojho otca najprv počas 27 rokov jeho pobytu vo väzení a potom pre rozvod. "Bola som v podstate tá najslobodnejšia žena - tak ako som bola vždy. Len veľmi málo sa teda zmenilo, keď definitívne opustil rodinu. To je pravda - opustil deti, ktoré naňho celé tie roky čakali," hovorí. Obe Mandelove dcéry otcovi pravidelne pomáhajú pri oficiálnych hostiteľských povinnostiach a cestujú s ním. Mandela sa neskôr ako 80-ročný oženil s bývalou prvou dámou Mozambiku Gracou Machelovou.
Madikizelaová-Mandelová sa stále teší podpore miliónov čiernych chudobných, a to napriek mnohým kontroverziám vrátane obvinenia z roku 1991, podľa ktorého mala prsty v únose a zabití štyroch chlapcov zo Soweta, ktorí vraj "zradili". "Viem, že jedného dňa bude stáť pred svojím bohom a povie mu pravdu o rozvode... Nebol to vôbec jeho čin... Bol to ich záujem, aby dve sily neriadili túto krajinu a jedného dňa vyjde pravda najavo." Opakuje tiež svoj nesúhlas s Mandelovým prevzatím Nobelovej ceny za mier v roku 1993 spolu s vtedajším bielym prezidentom Frederikom de Klerkom, ktorý ho oslobodil z väzenia. "Trvám dodnes na tom, že to bolo nesprávne a že sme mali zaujať hrdú pozíciu, poďakovať sa Nobelovému výboru s tým, že ak nedostane cenu sám, za vlastné zásluhy, môžu si svoju mierovú cenu vypchať."
(REUTERS)