Po frekventovanej otázke v Juhoafrickej republike týchto dní - Koho budete voliť?- často nasledovala rýchla odpoveď: "Ja neviem. Koho myslíte, že by som mal?" V predvečer dnešných druhých juhoafrických celorasových volieb bola značná časť z 18,2 milióna zaregistrovaných voličov zmätená rozhodovaním medzi šestnástimi stranami. Pätnásť percent zaregistrovaných voličov uviedlo v anonymných prieskumoch verejnej mienky, že stále nie sú rozhodnutí.
O víťazovi pritom nie sú pochybnosti. Väčšina, možno dve tretiny voličov, zrejme odovzdá svoj hlas lídrovi Africkému národnému kongresu (ANC) Thabovi Mbekimu. Vládnuci ANC je stranou súčasného prezidenta Nelsona Mandelu. Je stranou oslobodenia. Je to strana, ktorá sľúbila zasvätiť sa schudobneným čiernym masám a súčasne vytvoriť spoločnosť pre všetkých bez ohľadu na farbu pleti alebo vierovyznanie. Pre zvyšnú tretinu alebo viac voličov je však voľba omnoho ťažšia - až tak, že mnohí z nerozhodnutých miliónov zostanú zajtra radšej v posteli.
Pre bielych afrických separatistov je voľba ľahká: Front slobody so svojím priamočiarym lídrom, bývalým generálom Constandom Viljoenom a politikou bielej vlasti. Pre moralistov je tu Africká kresťanskodemokratická strana a Panafrický kongres, zatiaľ čo Zuluovia majú Stranu slobody Inkatha - v súčasnosti tretiu najväčšiu silu v parlamente, ktorú však čaká úpadok. Pre milióny bielych alebo miešancov je to však stále ďaleko od ľahkej voľby. Nová národná strana (NNP), dedička juhoafrických vládcov z čias apartheidu, sa vlani pokúsila ukryť svoje korene pripojením slova Nová pred názov. Stratila podporu mnohých belochov, ktorí ju považujú za ťažkopádnu a neefektívnu. Iróniou je, že strana dnes silne závisí od podpory ľudí, ktorých za viac ako 40 rokov svojho vládnutia zatláčala na okraj spoločnosti - od komunity miešancov. Boli sme príliš čierni a dnes sme príliš bieli - sťažujú sa títo ľudia, ktorí sa obávajú čierneho ANC a nepáči sa im NNC, i tak však za ňu hlasujú podľa dobre známeho princípu menšieho zla.
Demokratická strana, následník skupiny, ktorej jediným hlasom proti apartheidu v parlamente bol 13 rokov hlas Helen Suzmanovej, pritiahla mnoho nespokojných bielych, časť miešancov a menšiu časť čiernych voličov. Keď však otvorila náručie nespokojným stúpencom NNP, znepriatelila si mnoho ďalších, ktorí to pochopili ako príklon k pravici. Uchytiť sa v politickom strede sa usiluje mladučké Spojené demokratické hnutie, na ktorého čele stojí odpadlík z ANC Bantu Holomisa a bývalý stratég Národnej strany Roelf Meyer. Všetky tri strany sa úporne snažia stať sa oficiálnou opozíciou voči ANC. Ešte viac energie však vynakladajú na vzájomné útoky, čo podstatne znižuje ich akcieschopnosť a nerozhodnutého voliča uvádza do ešte väčšieho zmätku.
(REUTERS, r)