Sú tieto opatrenia dostatočné, aby došlo k náprave ekonomického vývoja?
"Opatrenia, ktoré včera mala prijať vláda, sú len krátkodobé a slúžia na odvrátenie hrozby nekontrolovateľného vývoja kurzu koruny a štátneho rozpočtu. Je to prvý krok na ceste k dlhodobému ozdraveniu slovenského hospodárstva. Na to však bude treba prijať aj strednodobé a dlhodobé opatrenia. Medzi ne radím ďalšie znižovanie daní, pokračovanie privatizácie, vytvorenie podmienok na masívny prílev zahraničných investícií, reštrukturalizáciu podnikov a bánk, prijatie pravidiel na reguláciu prirodzených monopolov, zefektívnenie práce inštitúcií, sfunkčnenie kapitálového trhu a komplexnú reformu dôchodkového, sociálneho, zdravotného a školského systému."
Ako dlho sa budú ľudia musieť uskromňovať?
"K poklesu životnej úrovne určite dôjde a, bohužiaľ, je to nevyhnutné. Ak sa však prijmú aj spomínané dlhodobé opatrenia, tak už o takých 12 až 18 mesiacov by mohlo dôjsť k oživeniu hospodárskeho rastu, čo sa prejaví aj na životnej úrovni. Tento rast by mohol byť dokonca taký silný ako v rokoch 1995 a 1996, ale podstatne zdravší a nie na úkor zadlžovania."
Bolo skutočne nevyhnutné siahať na životnú úroveň?
"Opatrenia ako zvýšenie DPH, zavedenie dovoznej prirážky alebo rast cien sú nevyhnutné na zachovanie stability rozpočtu. Zvýšenie mala urobiť ešte predchádzajúca vláda. Pretože sa ceny nemenili, teraz hrozí, že dlhy štátnych podnikov sa budú musieť platiť z peňazí daňových poplatníkov. Aj v zdravotníctve a školstve sa len hasia problémy. Dá sa teda povedať, že prijatie týchto opatrení bolo vynútené ich neriešením v minulosti."
DUŠAN DEVÁN