BELEHRAD, BRUSEL (ČTK, TASR) - Zo štádia prípravy do štádia realizácie sa dostala operácia Spoločný strážca, teda rozmiestnenie síl KFOR v krajinách susediacich s Kosovom. Na hlavnom veliteľstve sa začne v utorok zostavovanie týchto jednotiek a Javier Solana bude vyjednávať o ich dislokácii s macedónskou vládou, uviedol včera hovorca aliancie Jamie Shea. NATO počíta s tým, že zostaví silu so 45 000-50 000 vojakmi, ktorí sa budú pripravovať na mierovú misiu v Kosove po stiahnutí srbských jednotiek.
Shea ďalej uviedol, že po pridelení dodatočných 68 amerických lietadiel (48 stíhacích bombardérov F-15 a F-16, 20 cisternových lietadiel) stúpol počet lietadiel zapojených do operácie Spojenecká sila na 769 amerických a 320 európskych. Využívanie leteckých základní v Maďarsku a Turecku navyše odľahčilo preťažené talianske letiská.
Za nedostatočné označili štáty NATO záruky ruského vyslanca Viktora Černomyrdina, že prezident JZR Slobodan Miloševič súhlasí so sedembodovým programom skupiny G 8, no Miloševičov kritik a predák Srbského hnutia obnovy (SPO) Vuk Draškovič privítal "odvahu" najvyššieho predstaviteľa JZR prijať tento plán. "Také rozhodnutie bolo nielen nevyhnutné, ale je aj jedinou možnosťou, ako dospieť k mieru a skončiť so zabíjaním nášho ľudu a s ničením Srbska, ako to robí NATO," uvádza sa vo vyhlásení SPO. Draškovič až do konca apríla zastával v Milošovičovej vláde úrad podpredsedu, potom ho odstránili práve pre kritiku prezidentovho režimu.
Belehradský súd v sobotu vyniesol rozsudky nad dvoma Austrálčanmi a jedným Juhoslovanom obvinenými zo špionáže. Tresty sa pohybujú od štyroch do 12 rokov odňatia slobody. Obaja Austrálčania, Steve Pratt a Peter Wallace na Balkáne pracovali pre humanitárnu organizáciu CARE Australia. Španielsky premiér José María Aznar včera rokoval v Tirane s albánskymi predstaviteľmi a navštívil tábor pre utečencov z Kosova. "Myšlienka rozdelenia Kosova je neprijateľná," vyhlásil Aznar po stretnutí s albánskym prezidentom Rexhepom Mejdanim. Španielsky premiér ďalej navštívil utečenecký tábor Hamallaj neďaleko jadranského prístavu Drač, ktorý postavili španielski vojaci a dotovala španielska vláda. Začiatkom júna ho majú odovzdať do rúk charitatívnej organizácie Charitas a Mezinárodného Červeného kríža.