Slovenská vláda sa dostala do situácie lekára, ktorý odporúča pacientovi drogu. Dovozná prirážka je návyková a zvyčajne okrem krátkeho pocitu opojenia nezmení správanie podnikov a vlády. Analytici majú o čom rozmýšľať. Rozhodla sa vláda pre uplatnenie dovoznej prirážky, lebo podľahla volaniu hospodárstva, ktoré pociťuje abstinenčné príznaky, alebo naozaj aplikuje trocha nebezpečnejší liek v záujme uzdravenia? Dovozná prirážka je na recept, nedá sa ako konope vypestovať v záhrade. Dokáže doktor odhadnúť čas, kedy prestať s podávaním drogy?
Dovozná prirážka je dodatočnou daňou, ktorá sa platí za tovar dovážaný zo zahraničia. Jej skutočný význam vystihuje lepšie slovo trest. Odpykáva ho pri každom nákupe zákazník len za to, že sa slobodne rozhodol. Za túto slobodu zaplatia zákazníci v tomto roku spolu podľa odhadu zhruba 3,4 mld korún. Na jednej strane sú to peniaze, ktoré pomôžu rozpočtu a dosť významne sa budú podieľať na znižovaní deficitu verejných financií. Na strane druhej by mali signalizovať, že pri nákupe čohokoľvek nerozhoduje zvyčajne národná hrdosť, ale kvalita výrobku. Ak slovenskí producenti nedokážu ponúkať kvalitu ani v čase, keď ich zahraniční konkurenti pracujú v režime diskriminácie, potom sa treba pýtať, prečo majú mať výhody. Ak sa zákazník napriek vyššej cene rozhodne pre zahraničný výrobok, nemusí to ešte znamenať, že je zazobaný snob.
Dovozná prirážka je súčasťou pripravovaného programu ozdravenia. Cieľom je dosiahnuť deficit všeobecnej vlády v intervale 16-25 mld Sk. Pod pojmom všeobecná vláda treba rozumieť všetky fondy verejných financií, od rozpočtu štátu až po rozpočty poisťovní. Obmedzenia výdavkov a dodatočné príjmy, medzi nimi aj z dovoznej prirážky, zredukujú hrozbu fiskálneho deficitu zo 40 mld Sk pod 20 mld Sk, čím sa vláda priblíži k svojmu zámeru vykázať deficit všeobecnej vlády na úrovni 2 % hrubého domáceho produktu.
Podpredseda vlády Ivan Mikloš konzultoval uplatnenie dovoznej prirážky aj s expertmi Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). "Ak bude prirážka súčasťou komplexného ozdravného programu, bude dostatočne prerokovaná a v súlade s pravidlami Svetovej obchodnej organizácie (WTO), nebude mať OECD k nej výhrady," povedal pre agentúru SITA.
V predchádzajúcej vete je dôležité slovo ak. Lebo ak nie, tak sa dovozná prirážka stane rozmarom nezodpovedného narkomana.
EDUARD ŽITŇANSKÝ
(Autor je reportérom týždenníka Trend a biznismagazínu Duel)