K odporcom režimu sa Čína 10 rokov po krvavom potlačení demokratického hnutia správa stále rovnako

Desať rokov uplynulo odvtedy, ako čínska armáda utopila v krvi študentské protesty na Námestí nebeského pokoja v Pekingu po šiestich týždňoch čínskej jari, ojedinelej explózie demokratického hnutia v Číne na jar roku 1989.

Po niekoľkých mesiacoch normalizácie Čína zúčtovala s odporcami režimu, z ktorých mnohí sú dodnes vo väzení a tí, čo sú na slobode, sa musia podriaďovať špeciálnemu režimu dohľadu policajných síl.

Šesť týždňov čínskej jari

Nepokoje sa v hlavnom meste začali 15. apríla po smrti Chu Jao-panga, bývalého generálneho tajomníka Komunistickej strany Číny odvolaného z funkcie dva roky predtým pre príliš liberálne zmýšľanie. Veľmi skoro sa rozšírili do ďalších miest a v ich centre, na obrovskom námestí v srdci hlavného mesta, sa zhromaždilo asi milión ľudí. Protestujúci žiadali boj proti korupcii, slobodu tlače, potrestanie osôb zodpovedných za hospodársku krízu a v neposlednom rade demisiu Teng Siao-pchinga. Otváranie dverí, ktoré Čína akceptovala za jeho vlády v hospodárskej obklasti, nemalo v politike svoj ekvivalent. 13. mája študenti, ktorí žiadali dialóg s vládou, začali protestnú hladovku na námestí. 19. mája ich tam navštívil generály tajomník strany Čao Ci-jang a prosil študentov, aby skončili protest. Ďalší deň vláda vyhlásila stanné právo. Desať dní Pekinčania stavali barikády. V noci z 3. na 4. júna Čínska ľudová armáda spustila paľbu na demonštrantov. Podľa oficiálnej verzie "potlačila kontrarevolúciu" a vyžiadalo si to 200 ľudských životov. V skutočnosti však išlo o tisíce, no zoznam obetí odvtedy nebol zverejnený. Desiatky tisícok osôb boli zatknuté a odsúdené.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Peking sa drží oficiálnej verzie spred 10 rokov

Ani desať rokov po krvavých udalostiach na Námesti nebeského pokoja nemá Peking v úmysle upustiť od oficiálnej verzie. V správe, ktorú organizácia Amnesty International (AI) vydala pri príležitosti 10. výročia udalostí na pekinskom námestí, sa uvádza, že ešte 241 aktivistov vtedajších protestov je vo väzení. AI vyzvala predstaviteľov v Pekingu, aby zverejnili úplné údaje o obetiach a odškodnili ich rodiny. S podobnou výzvou sa na čínskych vodcov obrátila aj americká Snemovňa reprezentantov.

Disidenti nebezpeční

pre režim

Teraz 79-ročný Čao Ci-jang žije v úplnej izolácii už 10 rokov v tom istom dome zbavený práv riadneho občana. Policajti bránia i jeho blízkym priateľom navštevovať ho. Okolo domu je ovinutý ostnatý drôt a pred ním stojí vojak v strážnej búdke. Nesmie poskytovať rozhovory ani čínskym, ani zahraničným novinárom. Keď Čína minulý rok oslavovala 20. výročie hospodárskych reforiem, aj keď bol hlavným poradcom Teng Siao-pchinga, jeho meno nebolo spomenuté. Čao Ci-jang bol proti tomu, aby proti demonštrantom použili zbrane, čo ho stálo post generálneho tajmníka a osobnú slobodu. Na jeho miesto vtedy nastúpil súčasný šéf strany Ťiang Ce-min. Prvý na čiernej policajnej listine študentských vodcov Wang Tan dostal v roku 1989 štyri roky väzenia. Vo februári 1993 Wanga prepustili štyri mesiace pred skončením trestu, keď Čína ašpirovala na organizátora olympijských hier v roku 2000. Kandidatúra Číny neprešla a o dva roky neskôr Wanga opäť uväznili. Po jeden a pol roku zadržiavania v tajnosti ho odsúdili na 11 rokov väzenia za zločiny proti revolúcii. Na slobodu sa dostal dva mesiace pred príchodom Billa Clintona do Číny v roku 1998, keď ho prepustili zo zdravotných dôvodov a umožnili mu vycestovať do USA. Čína minulý rok síce na znak normalizácie vzťahov so Západom podpísala dokument OSN o občianskych právach a politických slobodách, no jeho ratifikácia môže trvať roky.

SkryťVypnúť reklamu

Okrúhle výročie

vyvoláva obavy

Pred blížiacim sa 4. júnom sa v Číne množia opatrenia, ktorých cieľom je celkom potlačiť akékoľvek pripomínanie si krvavých udalostí. Najvyšší prokurátor Chan Ču-pin nariadil zasiahuť proti všetkým "zločineckým aktivitám", ktoré ohrozujú štátnu bezpečnosť. Disidenti informovali o tom, že zintenzívnili policajný dozor nad nimi a taiwanské a hongkonské médiá, ktoré v čínskom jazyku často prinášajú kritické spravodajstvo o udalostiach v Číne, buď nemajú akreditáciu na začiatok júna, alebo ich vyslanie do Číny prerušili. Žen Wan-ting, veterán boja za demokraciu, ktorý strávil sedem rokov po roku 1989 vo väzení, hovorí, že je pod 24-hodinovým policajným dozorom od 8. mája. Vtedy sa totiž konali protesty proti NATO v súvislosti s bombardovaním čínskeho veľvyslanectva v Belehrade a polícia varovala disidentov, aby sa na demonštráciách nezúčastňovali.

SkryťVypnúť reklamu

revolučný elán NAHRADILI profesionálne ašpirácie

Pre mladých Číňanov je dnes oveľa typickejšia politická apatia, výraz znechutenia a bezmocnosti voči režimu ako revolučný elán generácie 1989. Niektorí dokonca o oficiálnej verzii ani nediskutujú. "Nič sa nestalo na Námestí nebeského pokoja. Armáda sa nedopustila ničoho, len urobila poriadok s niekoľkými darebákmi, ktorí tam šírili anarchiu," hovorí čínsky študent. Jeho otec dodáva, že v roku 1989 mal len päť rokov a odvtedy nemal odvahu vysvetliť mu, čo sa v skutočnosti stalo. Aj študenti pekinskej univerzity Peita, kedysi kolísky nepokojov, sa politike vyhýbajú a sústreďujú sa hlavne na praktické otázky, ako je profesionálny rozvoj a uplatnenie sa. Mnohí z nich sa zúčastnili na demonštráciách proti NATO. Na 15 kilometrov vzdialenú americkú ambasádu ich odviezol špeciálny autobus. No medzi tými, ktorí stratili svojich príbuzných, sa trauma stále neutíšila. V tichosti pracujú na tom, aby zhotovili konečný zoznam obetí. (kl)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  4. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 10 497
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 437
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 900
  4. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 4 513
  5. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 2 542
  6. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 539
  7. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 314
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 192
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu