Dvojmiliónovú autonómnu oblasť hraničiacu s Maďarskom pripravil Slobodan Miloševič o jej ústavné práva v roku 1989. Vojvodinskú autonómiu eliminoval jedným šmahom s autonómiou separatistického Kosova.
Spor v srbskej koalícii
Hlasovanie ukázalo, že srbskí poslanci sú v názore na problém Vojvodiny rozpoltení. Deliaca línia vedie medzi stúpencami premiéra Zorana Djindjiča a ľuďmi juhoslovanského prezidenta Vojislava Koštunicu. Obaja rivali na srbskej politickej scéne majú natoľko odlišné názory, že tam permanentne hrozí rozpad koalície a predčasné voľby.
Výrazne prozápadný Djindjič Vojvodine jednoznačne sľúbil autonómiu už vlani na jar pri svojej návšteve v Budapešti. Konzervatívny Koštunica, inak zástanca prísneho dodržiavania ústavy, je podobne ako postmiloševičovská opozícia proti. Jeho stranícki kolegovia sa pri hlasovaní zdržali.
Dôvodom je aj obava, že úspech Vojvodiny povzbudí Kosovo a druhú zväzovú republiku Čiernu Horu, ktorá sa túto jar chystá na referendum o nezávislosti. Zaznel aj argument, že treba predovšetkým prijať novú ústavu, ktorá zakotví zmeny po páde Miloševiča.
Autonómiu chcú i Srbi
Vojvodina je z jednej tretiny obývaná národnostnými menšinami. Oblasť patrila historicky k Rakúsko-Uhorsku, a nie k otomanskej ríši ako Srbsko. To, čo Vojvodinu ťahá k autonómii, však nie je etnická otázka. Je to predovšetkým nespokojnosť s tým, že dodáva do spoločnej pokladnice 40 percent štátneho dôchodku, ale vracia sa jej len zlomok. Vojvodina dopláca na chudobu zvyšku Srbska - aj mnohí miestni Srbi chcú autonómiu rovnako ako Maďari či Slováci.
Vojvodinský parlament mal za Miloševiča právo prakticky len podávať návrhy na prerokovanie srbskému parlamentu.
Bol zriaďovateľom miestnych štátnych médií, ale len na papieri, pretože Slobodan Miloševič podriadil novosadský rozhlas a televíziu ústrednému srbském rozhlasu a televízii.
Spor o televíziu bol jedným z posledných vrcholov sporu medzi Belehradom a Novým Sadom. Keď v októbri Belehrad vymenoval nového riaditeľa novosadskej televízie a rozhlasu, do budovy vraj vtrhol nahnevaný predseda parlamentu Nenad Čanak a nevyberanými slovami protestoval.
Len prvý krok
Napriek predošlým sľubom novej demokratickej vlády parlament nezaručil Vojvodine samosprávu, konštatovala BBC.
Srbsko vrátilo svojej obilnici právo riadiť poľnohospodársku výrobu. Vrátilo jej kultúrnu autonómiu. Sociálne a zdravotné poistenie, médiá - to všetko v princípe môže Nový Sad získať do vlastných rúk. Parlamentné rokovania o konečnej podobe legislatívy však pokračujú a najmä ekonomická autonómia nebude a ani nemôže mať takú formu, ako by si mnohí vo Vojvodine želali.