Vahhábizmus nešíri netoleranciu

Doktor Chálid al-Ankarí je ministrom vyššieho školstva Saudskej Arábie a švagrom saudskoarabského kráľa Fahda.


Saudská Arábia je kolískou islamu, rodiskom proroka Mohameda a nachádzajú sa tu najposvätnejšie miesta moslimov. Každoročne sem na púť prichádzajú milióny moslimov z celého sveta. FOTO - TASR/AP



Doktor Chálid al-Ankarí je ministrom vyššieho školstva Saudskej Arábie a švagrom saudskoarabského kráľa Fahda.

V učebnici pre desiatakov sa píše, že moslimovia sú povinní byť lojálni voči sebe navzájom a považovať neveriacich za svojich nepriateľov. Ako to vy ako člen saudskej vlády zodpovedný za školstvo posudzujete?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

„Vyrastal som v Saudskej Arábii a chodil som do desiatej triedy, ale nikdy som sa neučil z učebnice, kde by bolo napísané čosi také. Znie to ako citát vytrhnutý z kontextu. Keď človek cituje Korán, musí poznať okolnosti vzniku každej kapitoly, aby mohol pochopiť jeho kontext a význam. Korán treba chápať ako celok, a nie vyberať z neho časti, ktoré slúžia záujmom a argumentom jednotlivca. Vezmite si napríklad odsek, ktorý sa začína slovami: „Nemodlite sa.“ Môžeme si to vysvetliť tak, že Korán zakazuje modliť sa. No odsek pokračuje: „Keď ste pod vplyvom alkoholu.“ To si môžete vysvetliť tak, že Korán povoľuje piť alkohol, len nie počas modlitby. No keď sa tento odsek dostal do Koránu, alkohol ešte nebol úplne zakázaný. Hnutie Muhammada bin Abula Wahhába je výzvou na reformovanie viery s cieľom vrátiť sa k najčistejším koreňom islamu, ako sú obsiahnuté v Koráne. Abdul Wahháb bol proti všetkým bezdôvodným inováciám vo vierouke po rannej ére islamu. To, čo sa vahhábizmu vyčíta, majú na svedomí oveľa viac ideologické rozpory, než samotné učenie Abdula Wahhába.“

SkryťVypnúť reklamu

Trestá vahhábizmus netoleranciu a násilie?

„Ak niekto v Saudskej Arábii nesúhlasí s vládou, ktorá sa riadi učením vahhábizmu, musí zvoliť cestu mierových konzultácií a vyriešiť rozpory cestou konsenzu. Všetky ostatné spôsoby sú proti Koránu. Na takzvaný vahhábizmus sa dá pozerať aj z hľadiska dejín Saudskej Arábie posledných dvoch storočí. Bola to vždy mierumilovná a umiernená krajina, zdroj stability. Saudská Arábia zaujala umiernený postoj vo vzťahoch k medzinárodnému spoločenstvu, získala rešpekt umiernených moslimských štátov a Západu. Kritizujú ju skôr arabské a moslimské štáty za to, že je príliš blízka Západu.“

Čo hovoríte na obvinenie, že Saudská Arábia financuje extrémistov, podporuje radikálne mešity a náboženské školy po celom svete?

SkryťVypnúť reklamu

„Školy, ktoré spadajú pod moje ministerstvo, sme otvorili na žiadosť jednotlivých vlád. Poskytujú kvalitné vzdelanie ľuďom, ktorí by inak ostali nevzdelaní. Sú úzko prepojené s vládou a miestnymi inštitúciami. Nikdy som nevidel dôkaz o nabádaní na extrémizmus na školách, ktoré sponzorujeme.“

Z toho, že toľkí samovražední atentátnici pochádzajú zo Saudskej Arábie, by sa dalo usudzovať, že v školskom systéme existuje niečo, čo v nich pestuje predpoklady stať sa teroristami. Čo na to vy ako minister zodpovdený za školstvo hovoríte?

„V tomto roku absolvovalo strednú školu v Saudskej Arábii dvestotisíc študentov. Ak obvinia hŕstku z nich z terorizmu, znamená to, že celý školský systém vychováva extrémistov? Existuje logická alebo štatistická platnosť tohto argumentu? Ak áno, aj vzdelávací systém USA potrebuje zmenu - vzhľadom na streľbu v Columbine alebo na udalosti vo Wacu v Texase.“

SkryťVypnúť reklamu

Saudská Arábia utláča ženy, pričom ženské voličky majú v USA napríklad väčší vplyv ako izraelská loby…

„Štatút ženy v Saudskej Arábii sa v posledných rokoch podrobne skúma. Ľudia na Západe si však stále veľa faktov neuvedomujú. Počet študentiek rastie rýchlejšie než počet študentov. Viac ako polovicu (55 percent) študentov vyšších vzdelávacích inštitúcií tvoria ženy. Spoločenské tradície sa často zamieňajú za náboženské učenie. V Koráne sa napríklad nehovorí nič, čo by zakazovalo ženám viesť auto. Myslím si, že sa problém ženských práv zveličuje, pretože sa Západ snaží preniesť svoj systém hodnôt do iných spoločností, ktoré majú vlastný spôsob, ako definovať spravodlivý systém ľudských práv.

Global Viewpoit

©Los Angeles Times Syndicate

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 829
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 206
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 908
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 805
  5. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 3 320
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 335
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 197
  8. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 2 075
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu