Bez väčších problémov prežila francúzska ľavicová vláda utorňajšie hlasovanie o dôvere, ktoré iniciovala opozícia v súvislosti so škandálmi na nepokojnej Korzike. Aj keď o výsledku hlasovania nebolo veľkých pochýb, pretože pravicovej opozícii chýba v Národnom zhromaždení 40 hlasov, ešte pred týždňom sa čakalo, že ostrá diskusia v parlamente významne priťaží vláde premiéra Lionela Jospina. Kritiky na kabinet sa zosypali v súvislosti s aférou korzického prefekta Bernarda Bonneta, ktorého začiatkom mája zatkli po tom, čo vyšlo najavo, že členovia elitnej jednotky korzických policajtov, ktorú sám založil, zapálili ilegálne postavenú reštauráciu na pláži pri Ajaccii.
Niekoľko opozičných politikov v minulých týždňoch naznačovalo, že o týchto nezákonných prostriedkoch musel vedieť nielen bývalý prefekt Bernard Bonnet - ktorý je už vo väzbe - ale i vyššie postavení vládni činitelia. Premiér Jospin v parlamentných rozhovoroch jednoznačne odmietol akúkoľvek zodpovednosť vlády za zapálenie reštaurácie a podobné nezákonné postupy. "Nikto si nemôže seriózne myslieť, že by moja vláda mohla riadiť a inšpirovať takúto akciu alebo o nej vedieť a kryť ju," bránil sa Jospin.
Tvrdý dosah kritiky na súčasný kabinet zmiernili aj nové dôležité odhalenia vo vyšetrovaní vraždy Bonnetovho predchodcu Clauda Erignaca, ktorého zastrelili vlani vo februári. V nedeľu sa totiž po rozsiahlej pátracej akcii priznali štyria členovia komanda, ktorí atentát zorganizovalo. Samotného strelca síce nechytili, ale polícia sa domnieva, že pozná jeho meno a jeho fotografia bola už vystavená na mnohých verejných miestach v celom Francúzsku. Podozrivým je 39-ročný nacionalista Yvan Colonna - syn bývalého socialistického poslanca a poradcu dvoch ministrov vnútra Jeana-Huguesa Colonnu, ktorý v utorok vyzval svojho syna, aby sa sám prihlásil na polícii.
Predseda neogaullistického Združenia pre republiku Nicolas Sarkozy v utorok v parlamente vyhlásil, že vláda sa dopustila chyby pri výbere ľudí tým, že umožnila systém výnimiek a že ho nedostatočne kontrolovala. V narážke na prekvapivý a pre vládu dobre načasovaný obrat v pátraní ironicky dodal, že vláda prijíma zodpovednosť, "len keď ide na Korzike všetko dobre". Minister pre vzťahy s parlamentom Daniel Vaillant odmietol tvrdenia, že by Bonnetova aféra a zatknutie v prípade Erignac spolu "akokoľvek" súviseli, aj keď práve Erignacovo zavraždenie viedlo po búrlivých diskusiách pred rokom k vymenovaniu Bonneta, ktorý presadzoval vládu tvrdej ruky. Aféra viedla k zatiaľ najväčšej kríze ľavicovej vlády premiéra Lionela Jospina a podľa názoru komentátorov vrátila celé úsilie o ozdravenie pomerov na Korzike postihnutej klientelizmom a korupciou ďaleko späť, výrazne posilniac miestnych nacionalistov.
STANISLAV MUNDI, Paríž
(Autor je spravodajcom ČTK)