BRATISLAVA – Politici vládnej koalície si začali cez médiá odkazovať tvrdé slová o tom, kto bude mať zisk z privatizácie alebo neprivatizácie Slovenského plynárenského priemyslu. Ani jeden nechce povedať, koho vlastne podozrieva.
Minister sociálnych vecí Peter Magvaši naznačuje, že niektoré strany budú mať z privatizácie 49-percentného balíka akcií plynární provízie.
Premiér Mikuláš Dzurinda včera zasa povedal, že tí, čo nechcú privatizáciu, chcú v plynárňach rabovať a kradnúť.
„Znepokojujú ma informácie, že jestvujú veľmi vplyvné podnikateľské lobistické kruhy, ktoré si neželajú privatizáciu SPP. Želali by si, aby zostal naďalej štátnym podnikom a aby prípadne po ďalších voľbách mohli v ňom ryžovať tak, ako sa ryžovalo za Jána Duckého. Aby opäť mohli byť spreneverené miliardy korún,“ povedal Dzurinda.
Magvaši v stredu nepovedal, ktoré strany by z privatizácie mohli mať zisk: „Ja som položil skôr otázku, či ide o otázku prípadných budúcich provízií.“ Vláda už dávno schválila privatizáciu 49 percent plynární, ale SDĽ sa snaží zmeniť privatizačný projekt. Tým by sa v podstate zastavil už rozbehnutý proces privatizácie. Peter Magvaši povedal, že presadenie zmeny spôsobu privatizácie plynární je pre ľavičiarov také dôležité ako zachovanie súčasnej vlády.
„Mám indície, ktoré svedčia o takomto pozadí úvah – akože ináč privatizovať SPP. Súdnemu človeku je na prvý pohľad jasné, že ak by sa mal realizovať scenár, o akom hovoria niektorí predstavitelia SDĽ, nešlo by o inú privatizáciu, ale bola by znemožnená privatizácia. Tí, ktorí kradli, tí ktorí by opäť chceli kradnúť a drancovať, vedia veľmi dobre, že so vstupom silného investora by bol v SPP navždy poriadok a to ich veľmi vyrušuje.“
„Nepoznáme takéto lobistické kruhy,“ reagoval predseda SDĽ Pavel Koncoš a pripomenul, že práve nominant SDKÚ Pavol Kinčeš bol riaditeľom SPP a musel odísť pre rôzne podozrenia. Koncoš bude presadzovať zmenu privatizácie cez iné štruktúry štátu, ktoré musia rešpektovať aj politické strany.
Dzurinda ďalej nechce k tejto téme hovoriť, kým nebude mať viac informácií. „Chcel som povedať výrok formou a obsahom, ktorý mi dnešné poznanie umožňuje. Ale indície a obavy, s ktorými sa stretávam z viacerých smerov, ma prinútili k tomu, aby som toto potenciálne pozadie predostrel.“
Dzurinda neskôr tvrdil, že neobvinil žiadnu politickú stranu ani žiadnych predstaviteľov, nechcel sa dotknúť SDĽ. Iba chcel, aby sa ľudia zamysleli nad vecou aj týmto spôsobom.
Vo vedení Strany demokratickej ľavice uvažovali aj o odchode z koalície, ak by nepresadili zmenu privatizácie plynární. Ich odchod by mohol znamenať predčasné voľby. Pre SDĽ by to mohol byť problém, pretože pri súčasných preferenciách by sa nedostala ani do parlamentu.
Prezident Rudolf Schuster tvrdí, že rozpad súčasnej vládnej koalície by bol veľkou chybou, nech by k nemu došlo z akéhokoľvek dôvodu.