Exchange) - plánuje predĺžiť obchodovacie hodiny až do 22.00 h. V praxi to znamená, že možnosť umiestniť nákupy na predaj alebo kúpu by v reálnom čase mali aj tí Američania (no nielen tí), ktorí sa z práce vracajú až večer a pre svoju zaneprázdnosť nemajú možnosť investovať do akcií. Rozšírenie trhu však na druhej strane znamená väčší nápor na investičných profesionálov, čeliacich možnej zmene trendu a psychológie trhu v ešte väčšom rozsahu ako doteraz.
Rozhodnutie, ku ktorému sa popri NYSE pridá pravdepodobne aj jeho najväčší rival Nasdaq, povedie podľa analytikov pravdepodobne k postupnému vytvoreniu trhu otvorenému 24 hodín denne a prístupnému tak "pokúšačom šťastia" v každej končine sveta. V prvej fáze rozširovania obchodovacích hodín budú v rozšírenom investičnom menu len emisie 100 až 500 najväčších spoločností, vyhlásil v tejto súvislosti prvý muž newyorskej burzy Richardo Grasso. Realizácii vízie svetového trhoviska s akciami nadnárodných gigantov už bráni len odklepnutie návrhu hlavným dozorným orgánom - Securities and Exchange Commision.
Tlak na rozšírenie obchodovacích hodín paradoxne neprichádza z Wall Street, ale z radov drobných investorov. Hovorca Nasdaqu označil tento tlak za tlak "z kuchýň". "Kto by si ešte pred piatimi rokmi pomyslel, že domáci majstri budú za kuchynskými stolmi nielen rozprávať o akciách, ale ich aj reálne nakupovať a predávať?" pýtajú s dávkou irónie analytici. Pravdou ale ostáva, že takéto "domáce obchody" predstavujú štvrtinu zo všetkých obchodov s akciami a tlak na zvýšenie tohto podielu rastie úmerne s rozvojom vysokovýkonných hi-tech technológií.
MICHAL TURČAN