BERLín (PRE SME - RUDOLF STRÖBINGER) Predpovede, že kandidáta sociálnej demokracie na úrad spolkového prezidenta Johannesa Raua zvolia už v prvom kole prezidentských volieb absolútnou väčšinou hlasov členov Spolkového zhromaždenia, sa nesplnili. Rau získal v prvom kole len 657 hlasov, o osem menej, ako bolo treba. Za kandidátku kresťanských demokratov a socialistov, profesorku Dagmar Schipanskú, ktorá nie je členskou žiadnej politickej strany, hlasovalo 588 voličov, o 41 viac, ako je voliteľov CDU a CSU a tiež postkomunistická kandidátka, 71-ročná teologička Uta Ranke-Heinemannová, neter Johannesa Raua, získala o štyri hlasi viac, ako bolo voličov-postkomunistov.
O víťazstve 68-ročného Johannesa Raua rozhodli hlasy asi 20 slobodných demokratov, predovšetkým voličov zo Severného Porýnia - Vestfálska, kde bol Rau 20 rokov ministerským predsedom. V druhom kole totiž za neho hlasovalo 690 voličov. Obidve jeho protikandidátky - 55-ročná Dagmar Schipanska s 572 hlasmi a Ute Ranke-Heinemmanová so 62 hlasmi - získali menej hlasov ako v prvom kole. Vo svojom krátkom prejave po zvolení - úradu sa ujme Rau 1. júla po zložení prísahy pred Spolkovým snemom a Spolkovou radou v Bonne - Johannes Rau vyhlásil, že chce byť prezidentom všetkých Nemcov a partnerom tých občanov, ktorí žijú a pracujú s cudzím štátnym pasom v spolkovej republike. Dvakrát sa zmienil budúci spolkový prezident o vzťahu k susedom Nemecka. Prvýkrát, keď v súvislosti s vysokým ocenením obyvateľov východnej časti krajiny ich snahe o slobodu a zjednotenie uviedol, že bez morálnej podpory obyvateľov Varšavy, Prahy a Budapešti by k ich oslobodeniu nemohlo prísť. Druhýkrát, keď sa obrátil s pozdravom na všetkých susedov spolkovej republiky s tým, že nemecký národ chce byť národom dobrých susedov. V zákulisí berlínskeho Ríšskeho snemu, kde sa prezidentské voľby konali, sa hovorilo o tom, že predovšetkým podpora voliteľov z radov slobodných demokratov Rauovi je signálom sociálnej demokracii, že slobodní demokrati sú ochotní pristúpiť na rokovanie o vstupe do vládnej koalície s SPD, keby prišlo k rozpadu terajšej červeno-zelenej spolkovej vlády. Prinajmenšom v Severnom Porýnií - Vestfálsku, kde v súčasnosti vládne
tiež červeno-zelená koalícia a kde sa budú konať budúci rok krajinské voľby, podľa FDP, že po nich bude koaličným partnerom sociálna demokracia.