Záver obchodného dňa sa tak niesol v duchu posilňovania výmenného kurzu amerického dolára voči euru, a to až na úroveň 1,0570 USD/1 EUR. Dolár sa tak vrátil na podstatne silnejšiu úroveň, ktorú už atakoval pred niekoľkými týždňami. Voči japonskému jenu sa však doláru nepodarilo prekonať hranicu 123,60 JPY/1 USD, keď opätovne zmenil vývoj a vrátil sa k hodnote 124,20 JPY/1 USD. Spomalenie rastu výmenného kurzu amerického dolára bolo spôsobené komentármi z oficiálnych miest, v ktorých boli vyjadrené určité obavy z rýchlosti tempa doterajšieho rastu amerického dolára.
Eisuke Sakakibara, ďalší čelný predstaviteľ japonskej finančnej administratívy, sa otvorene vyjadril v prospech stabilizácie výmenného kurzu japonského jenu. Očividne sa obchodná úroveň jenu okolo hodnoty 123 JPY/1 USD až po 127,00 JPY/1 USD. Podľa názorov analytikov silnejší dolár pomáha utlmovať inflačné tlaky v americkej ekonomike a deflačné tlaky v japonskej.
V priebehu dňa boli zverejnené údaje o vývoji indexu spotrebiteľských cien v niektorých oblastiach Nemecka počas mesiaca apríl. Bádensko-Württembersko zaznamenalo na mesačnej báze pokles indexu o 0,1 % a v porovnaní s rovnakým obdobím uplynulého roka nárast iba o 0,2 %. Ešte skôr počas týždňa Bavorsko-Hessensko zaznamenalo prakticky nulový nárast inflácie na mesačnej báze. Zároveň budúci prezident nemeckej Bundesbanky Welteke vo svojom vyhlásení uviedol, že predpokladá neutrálnu monetárnu politiku zo strany Európskej centrálnej banky v najbližšom období.
Libra pokračovala vo svojom poklese na nižšie úrovne a to až na úroveň 1,6010 USD/1 GBP, a to prakticky po celodennom páde z úrovne 1,6080 USD/1 GBP. Pokles libry začal byť silnejší po tom, ako bol zaznamenaný pokles maloobchodu v posledných dňoch. Podľa názorov analytikov Bank of England v najlepšom prípade ponechá úrokové sadzby na nezmenenej úrovni. Predbežné údaje o vývoji peňažného agregátu M4 však boli trochu odlišné, ako sa očakávalo. Podľa zverejnených údajov dosiahol agregát na hodnotu 7,4 % v mesiaci apríl, kým počas marca bol zaznamenaný rast iba o 6,9 %. Agregát MO dosiahol nárast 5,9 %, čo je najvyššia úroveň rastu od uplynulého septembra. Hoci Bank of England v poslednom období neprikladá takú váhu vývoju jednotlivých agregátov v ekonomike, o určitom raste vo vnútri ekonomiky to však hovorí. BRANISLAV MATUŠEK
(Autor je dílerom ING Barings)