BRATISLAVA (SME - dd) - Nový balíček ekonomických opatrení, ktorého prvé črty predstavili včera Ivan Mikloš, Brigita Schmögnerová a Mikuláš Dzurinda sa stretol u ekonómov s pozitívnym ohlasom. Pozitívna bola aj reakcia devízového trhu. "Zdá sa, že sa niečo zlomilo. Nákupy devíz spojené s platbami za dovozy a za úvery tu budú stále, ale pre upokojenie situácie je momentálne dôležité, aby sa zastavili špekulatívne obchody. K tomu práve vyhlásenia vlády pomohli," povedal pre SME díler ING Barings Branislav Matušek. Keďže slovenskú menu svojimi intervenciami včera podporila aj NBS, koruna zaznamenala včera po dlhšom období posilnenie približne o 3 percentá.
Záchranný ekonomický balík je podľa analytikov rozhodne krok správnym smerom. "Zverejňovať nepopulárne opatrenia pred druhým kolom prezidentských volieb asi nie je príjemné. Na druhej strane však bude pre vládu pozitívom, že ju nikto nebude obviňovať, že pred voľbami niečo tajila," povedal pre SME Martin Barto zo Slovenskej sporiteľne. Podľa neho by zverejnenie týchto cieľov nemalo priniesť významnejšiu zmenu v preferenciách jednotlivých prezidentských kandidátov. Voliči blízki súčasnej vláde totiž podľa neho mali dostatok informácií o súčasnej ekonomickej situácii, a tak tvrdé opatrenia očakávali.
Smerom do zahraničia je to tiež veľmi pozitívny signál. "Informácie, ktoré sa vynárali okolo VSŽ, odkladanie riešenia v Nafte Gbely či neistota okolo solventnosti viacerých štátnych podnikov už zahraničie veľmi znervózňovali. Včerajšie deklarácie vlády, že stopercentne garantuje splatenie úverov so štátnou garanciou, dohoda o Nafte, ako aj vôľa vlády presvedčiť VÚB, aby pripojila svoj podpis pod dohodu o VSŽ, by mali túto nervozitu utlmiť," povedal analytik jednej investičnej spoločnosti. Postoje zahraničia by pritom mali prospieť najmä pri získaní dobrej ceny pri emisii eurobondov plánovanej v júni budúceho roku.
Záchranný ekonomický balík slovenskej vlády však v sebe skrýva aj negatíva, ktoré sa budú musieť prekonať. Jedným z hlavných rizík je podľa ekonómov to, že dovozcovia sa po ohlásení dovoznej prirážky začnú predzásobovať tovarmi zo zahraničia a vytvoria tak ďalší tlak na korunu. "Na druhej strane si však treba položiť otázku, či majú dovozcovia vzhľadom na rozsah platobnej neschopnosti dostatok voľných zdrojov na špekulatívne nákupy. Začína sa totiž obdobie vyšších úrokových sadzieb, a tak si budú musieť dobre prepočítať, či sa im na tieto špekulácie vôbec oplatí požičiavať," povedal M. Barto. Ďalším negatívom je aj skutočnosť, že sa Slovensku už pravdepodobne nepodarí vyhnúť hospodárskej recesii, ktorá sa prejaví aj na životnej úrovni. "Ak však dôjde k výraznejšiemu prílevu zahraničných investícii a zároveň vláda pristúpi k znižovaniu daní, od druhej polovice budúceho roka by mohlo dôjsť k postupnému oživeniu," dodal. Odborníci sa však zhodujú, že súčasťou tohto balíka by mala byť aj úplne nová koncepcia financovania zdravotníctva a dôchodkového systému či efektívnejšie fungovanie úradov, súdov a štátnych podnikov vrátane boja proti korupcii.