enie môže mať pritom nedozierne následky pre Gorovu snahu získať nomináciu prezidentského kandidáta za Demokratickú stranu. Johnny Chung je totiž obvinený z ilegálnych dotácií Demokratickej strane v rokoch 1994-1996. V súčasnosti ho vypočúva Kongres USA, pričom tento proces je pod drobnohľadom médií.
Chung venoval 366 000 dolárov na kampaň, ktorá pomohla zvoleniu Billa Clintona. Johnny Chung však nebol obyčajný dobrodinec - svoj milodar dostal od Ji Shengdeho, ktorý je generálom čínskej armády. V čase vrcholiaceho úsilia amerického Kongresu zistiť, z akého dôvodu čínsky generál - podľa niektorých politických pozorovateľov peniazmi čínskej tajnej služby - podporoval Billa Clintona v čase, keď Kongres s údivom zisťuje, koľko nukleárnych tajomstiev za uplynulé obdobie Čína Spojeným štátom za pomoci špionáže ukradla, Al Gore posiela Johnnymu Chungovi znovu pozvánku na podujatie Demokratickej strany, na ktorom sa zbierajú dotácie. Navyše, Chung sa ešte aj demokratom nakoniec zdal natoľko podozrivý, že mu 366 000 dolárov s poďakovaním vrátili.
Gorovi protivníci túto chybu súčasného viceprezidenta využijú. Už v súčasnosti prehráva Al Gore v prieskumoch verejnej mienky v pomere 40:56 s texaským guvernérom Georgeom W. Bushom, ktorý sa bude uchádzať o nomináciu na úrad prezidenta na budúci rok v primárkach za Republikánsku stranu. Nepomôže mu ani skutočnosť, že minulý týždeň vymenoval za nového organizačného šéfa svojej prezidentskej kampane Tonyho Coelha, inak bývalého republikána. To si mnohí môžu vysvetliť ako Gorovo priznanie nedostatku schopných osobností demokratov vnútri Gorovho tímu. Koniec koncov, možno táto hypotéza nie je ani taká chybná.
ZOLO MIKEŠ, Washington
(Autor študuje na Georgetownskej univerzite medzinárodné vzťahy)