BRATISLAVA (SME - mn) - Operácie klientov komerčných bánk na trhu so slovenskou korunou viedli včera k ďalšiemu mimoriadne prudkému oslabeniu kurzu koruny oproti euru. Počas niekoľkých hodín oslabila koruna o približne 1,30 Sk voči euru na záverečnú hodnotu 48,200 SKK/EUR, čo predstavuje pokles o približne 2,77 percenta počas jedného dňa. Oslabenie kurzu koruny si rovnako ako v pondelok aj včera vyžiadalo niekoľkonásobnú intervenciu v prospech slovenskej meny, jej účinky však ostali na devízovom trhu prakticky bez povšimnutia. Hovorca Národnej banky Slovenska (NBS) včera odmietol špecifikovať objem devíz, ktorý NBS predávala v snahe zastaviť tempo prepadu kurzu koruny. Po prekonaní úrovne 48 korún za euro sa však už NBS podľa informácií denníka SME intervenovať nesnažila.
Názory na príčiny najväčšieho prepadu slovenskej koruny v jej histórii sú medzi ekonomickými analytikmi zhodné - makroekonomická nerovnováha. Trh s korunou je imúnny proti všetkým pokusom o verbálnu intervenciu zo strany vlády, centrálnej banky či ministerstva financií. "V neprospech koruny hovoria fundamentálne ukazovatele slovenskej ekonomiky," povedal denníku SME díler Slovenskej sporiteľne Peter Koprna. Pri nízkej úrovni devízových rezerv, ktoré predstavujú jediný zdroj finančných prostriedkov na intervenciu proti prepadávajúcemu sa kurzu koruny, má NBS veľmi obmedzený manévrovací priestor. "Teoreticky má centrálna banka ešte možnosť prudkého zvýšenia úrokových sadzieb, ktoré zvyšujú atraktívnosť nákupu domácej meny. Týmto krokom však najviac utrpí podnikateľský sektor," pripomenul P. Koprna. Hoci časť verejnosti a najmä predstavitelia politických síl majú v týchto dňoch tendenciu vysvetľovať oslabovanie slovenskej koruny najmä nervóznou situáciou pred blížiacimi sa prezidentskými voľbami, obchodníci na domácom devízovom trhu sú v tomto smere zdržanlivejší. "Jedným z charakteristických čŕt trhu so slovenskou korunou je jeho nízka likvidita. To v praxi znamená, že aj relatívne malé objemy obchodov významne ovplyvnia pohyb kurzu koruny. Vysoká opatrnosť bánk má navyše za následok to, že koruna má skôr tendenciu k oslabeniu, ako naopak," povedal denníku SME Branislav Matušek z dílingu ING Barings. Jedinou reálnou zmenou, ktorá podľa neho môže zastaviť prepad výmenného kurzu koruny, je reálny prílev zahraničného kapitálu do slovenskej ekonomiky. "O tom je súčasná rétorika vlády - predaje podielov v štátom kontrolovaných bankách strategickým investorom zo zahraničia," podčiarkol.
Obavy z ďalšieho vývoja slovenskej ekonomiky v prípade urýchlenej implementácie reformných krokov vyjadril pred niekoľkými týždňami aj Medzinárodný menový fond, podľa ktorého môže Slovensko na svoju váhavosť a zdržanlivo draho zaplatiť vyčerpaním devízových rezerv NBS, silným znehodnotením kurzu koruny, vysokými úrokovými sadzbami a finančnými problémami v bankách a podnikateľskom sektore.