V apríli sa na anglickom knižnom trhu objavil nový román Salmana Rushdieho, autora známeho predovšetkým pre škandál, ktorý v osemdesiatych rokoch vyvolala jeho knižka Satanské verše. Tie sa do dejín literatúry zapísali ako jedno z najpreklínanejších a súčasne najmenej čítaných diel. Rushdie sa však za túto knihu až do minulého roku musel skrývať pred rozvášnenými iránskymi fundamentalistami a fatwou - trestom smrti, ktorý nad ním vyniesli pre jej údajne svätokrádežný obsah. Vydanie novej knihy The Earth Beneath Her Feet (Pôda pod jej nohami) vzbudilo na celom svete pozornosť a ako o veľkej udalosti o nej referovali všetky významné denníky.
Kniha je typicky rushdieovskou zmesou indických korení a európskych byliniek so štedrými dávkami mytológie, grotesky a politickej paródie. Je to tiež osudový ľúbostný príbeh plný fantastických dejových prepletencov. Chronologicky sa dej románu začína v päťdesiatych rokoch v Indii, kde sa po prvý raz skrížia cesty hlavných hrdinov a protagonistov ľúbostného trojuholníka: speváčky Viny, hudobníka Ormusa a fotografa Raia. Pokračuje v ľavicovom protestnom hnutí Anglicka v šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch a končí sa v osemdesiatych a deväťdesiatych rokoch v Spojených štátoch, v prostredí superhviezd a celebrít. Ormus a Rai súperia o lásku Viny, legendárnej indicko-americkej speváčky, postmoderného kultúrneho fenoménu na spôsob Madonny. Keď Vina v prvej kapitole zahynie počas zemetrasenia v Mexiku, jej posmrtné uctievanie pripomína kult princeznej Diany. Vina je ešte aj Euridikou, pričom jej manžel a hudobný partner Ormus sa ako Orfeus zúfalo snaží privolať ju naspäť do života. Celý tento komplikovaný fiktívny príbeh je zasadený do presne odpozorovanej reality pirátskych hudobných vysielačiek a sveta rockových kapiel. Odohráva sa súčasne v pseudohistorickom kontexte sveta, ktorý je aj nie je reálnym svetom. Politické udalosti a reálne osobnosti v tomto paralelnom svete fungujú v skreslenej vyšinutej podobe: napríklad vojnu vo Vietname nevedú Spojené štáty, ale Veľká Británia; Johna Kennedyho zastrelia o desať rokov neskôr palestínski teroristi a spevák Lou Reed je žena.
Pôda pod jej nohami je zrejme prvým serióznym románom sústredným na analýzu fenoménu populárnej hudby. Pri opise sveta celebrít a rockovej hudby Rushdie vychádzal zo svojho dlhoročného kamarátskeho vzťahu so skupinou U2 (v rámci autorského výskumu sa zúčastnil ich vlaňajšieho svetového turné a po vydaní románu mu spevák Bono v médiách robil reklamu). Túto skúsenosť Salman Rushdie zúročil v posledných kapitolách knihy, ktoré podľa mnohých kritikov patria k najlepším. Okrem populárnej hudby sa Rushdieho román zaoberá aj kontrastom medzi mystickou tradíciou Východu a racionalizmom Západu, snaží sa tiež odpovedať na otázky o podstate umenia a o vzťahu umelca k svetu a experimentuje s formou románu. Spisovateľ Tim Parks v recenzii v The New York Review of Books napísal, že "Rushdie žongluje s veľkým množstvom loptičiek, väčšinou veľmi veľkých a veľmi farebných, ktorými chce oslniť. Čitateľovi je ťažko posúdiť, či dokáže všetky loptičky udržať vo vzduchu, pretože stránky sa veľmi rýchlo zaplnia takým množstvom loptičiek, až sa mu z nich zakrúti hlava."
Literárny kritik Michael Gora v Times Literary Supplement zasa o 575-stránkovom románe hovorí, že "jednotlivé sústa sa nespájajú do jedného jedla a v dôsledku toho Pôda pod jej nohami posobí ťažkopádnejšie a súčasne menej hlboko než Rushdieho predchádzajúce diela. Akoby to skutočne bol iba rock and roll."
Pôda pod jej nohami je Rushdieho najambicióznejšie dielo a je možné, že sa miestami príliš nechal uniesť fantáziou a román tak priveľmi zaťažil mytologickými paralelami. No napriek tomu žiaden z kritikov nespochybňuje skutočnosť, že Rushdie a iní autori indického pôvodu, ako napríklad Vikram Seth, ktorého román An Equal Music z prostredia klasického komorného orchestra zhodou okolností vyšiel v ten istý týždeň, tvoria dnes najvitálnejší prúd anglickej literatúry. Napokon recenzenti Rushdieho knihu okamžite vyhlásili za horúceho kandidáta na získanie tohtoročnej prestížnej Booker Prize.
JÚLIA SHERWOOD
(Autorka je publicistka, žije v Londýne)