V Británii vyšla nová kniha Salmana Rushdieho inšpirovaná skupinou U2

V apríli sa na anglickom knižnom trhu objavil nový román Salmana Rushdieho, autora známeho predovšetkým pre škandál, ktorý v osemdesiatych rokoch vyvolala jeho knižka Satanské verše. Tie sa do dejín literatúry zapísali ako jedno z najpreklínanejších ...

V apríli sa na anglickom knižnom trhu objavil nový román Salmana Rushdieho, autora známeho predovšetkým pre škandál, ktorý v osemdesiatych rokoch vyvolala jeho knižka Satanské verše. Tie sa do dejín literatúry zapísali ako jedno z najpreklínanejších a súčasne najmenej čítaných diel. Rushdie sa však za túto knihu až do minulého roku musel skrývať pred rozvášnenými iránskymi fundamentalistami a fatwou - trestom smrti, ktorý nad ním vyniesli pre jej údajne svätokrádežný obsah. Vydanie novej knihy The Earth Beneath Her Feet (Pôda pod jej nohami) vzbudilo na celom svete pozornosť a ako o veľkej udalosti o nej referovali všetky významné denníky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Kniha je typicky rushdieovskou zmesou indických korení a európskych byliniek so štedrými dávkami mytológie, grotesky a politickej paródie. Je to tiež osudový ľúbostný príbeh plný fantastických dejových prepletencov. Chronologicky sa dej románu začína v päťdesiatych rokoch v Indii, kde sa po prvý raz skrížia cesty hlavných hrdinov a protagonistov ľúbostného trojuholníka: speváčky Viny, hudobníka Ormusa a fotografa Raia. Pokračuje v ľavicovom protestnom hnutí Anglicka v šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch a končí sa v osemdesiatych a deväťdesiatych rokoch v Spojených štátoch, v prostredí superhviezd a celebrít. Ormus a Rai súperia o lásku Viny, legendárnej indicko-americkej speváčky, postmoderného kultúrneho fenoménu na spôsob Madonny. Keď Vina v prvej kapitole zahynie počas zemetrasenia v Mexiku, jej posmrtné uctievanie pripomína kult princeznej Diany. Vina je ešte aj Euridikou, pričom jej manžel a hudobný partner Ormus sa ako Orfeus zúfalo snaží privolať ju naspäť do života. Celý tento komplikovaný fiktívny príbeh je zasadený do presne odpozorovanej reality pirátskych hudobných vysielačiek a sveta rockových kapiel. Odohráva sa súčasne v pseudohistorickom kontexte sveta, ktorý je aj nie je reálnym svetom. Politické udalosti a reálne osobnosti v tomto paralelnom svete fungujú v skreslenej vyšinutej podobe: napríklad vojnu vo Vietname nevedú Spojené štáty, ale Veľká Británia; Johna Kennedyho zastrelia o desať rokov neskôr palestínski teroristi a spevák Lou Reed je žena.

SkryťVypnúť reklamu

Pôda pod jej nohami je zrejme prvým serióznym románom sústredným na analýzu fenoménu populárnej hudby. Pri opise sveta celebrít a rockovej hudby Rushdie vychádzal zo svojho dlhoročného kamarátskeho vzťahu so skupinou U2 (v rámci autorského výskumu sa zúčastnil ich vlaňajšieho svetového turné a po vydaní románu mu spevák Bono v médiách robil reklamu). Túto skúsenosť Salman Rushdie zúročil v posledných kapitolách knihy, ktoré podľa mnohých kritikov patria k najlepším. Okrem populárnej hudby sa Rushdieho román zaoberá aj kontrastom medzi mystickou tradíciou Východu a racionalizmom Západu, snaží sa tiež odpovedať na otázky o podstate umenia a o vzťahu umelca k svetu a experimentuje s formou románu. Spisovateľ Tim Parks v recenzii v The New York Review of Books napísal, že "Rushdie žongluje s veľkým množstvom loptičiek, väčšinou veľmi veľkých a veľmi farebných, ktorými chce oslniť. Čitateľovi je ťažko posúdiť, či dokáže všetky loptičky udržať vo vzduchu, pretože stránky sa veľmi rýchlo zaplnia takým množstvom loptičiek, až sa mu z nich zakrúti hlava."

SkryťVypnúť reklamu

Literárny kritik Michael Gora v Times Literary Supplement zasa o 575-stránkovom románe hovorí, že "jednotlivé sústa sa nespájajú do jedného jedla a v dôsledku toho Pôda pod jej nohami posobí ťažkopádnejšie a súčasne menej hlboko než Rushdieho predchádzajúce diela. Akoby to skutočne bol iba rock and roll."

Pôda pod jej nohami je Rushdieho najambicióznejšie dielo a je možné, že sa miestami príliš nechal uniesť fantáziou a román tak priveľmi zaťažil mytologickými paralelami. No napriek tomu žiaden z kritikov nespochybňuje skutočnosť, že Rushdie a iní autori indického pôvodu, ako napríklad Vikram Seth, ktorého román An Equal Music z prostredia klasického komorného orchestra zhodou okolností vyšiel v ten istý týždeň, tvoria dnes najvitálnejší prúd anglickej literatúry. Napokon recenzenti Rushdieho knihu okamžite vyhlásili za horúceho kandidáta na získanie tohtoročnej prestížnej Booker Prize.

SkryťVypnúť reklamu

JÚLIA SHERWOOD

(Autorka je publicistka, žije v Londýne)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 670
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 453
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 733
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 400
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 445
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 617
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 966
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 206
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu