NA INTERNETE
Dobrá správa pre indológov: Na internetovej adrese http://bombay.
oriental.cam.ac.uk majú na študijné účely k dispozícii elektronický prepis indického národného eposu Mahábhárata v latinke. Je to výsledok práce vedcov britskej cambridgskej univerzity a Ústavu orientalistiky v indickej Pune, informovala tlačová agentúra UNI. Epos Mahábhárata vznikol v 4. storočí pred naším letopočtom a v rôznych verziách má od 80 000 do 106-tisíc dvojverší. Rozpráva históriu boja o moc medzi nasledovníkmi jedného kráľa, ktorá je poprepletaná historkami z rukopisu Bhagavadgita. Pôvodný text eposu je napísaný v sanskrte.
ZÁZRAČNÉ PERO
Francúzska firma Opsis vymyslela špeciálne pero, ktoré dokáže účty nielen zdokumentovať, ale ich hneď aj vypočíta. Umožňujú to optické prvky, dva mikroprocesory a displej z tekutých kryštálov. Pero sa podobá hrubej fixke. Špička pera je obklopená ôsmimi fotodiódami, ktoré reagujú na kontrast medzi svetlými a tmavými miestami. Optické vnemy najprv spracuje prvý procesor, ktorý ich digitalizuje. Na konci pera sa nachádza druhý čip a databanka, ktorá dokáže rozpoznať a vyhodnotiť čísla a znaky. Zariadenie komunikuje s používateľom prostredníctvom displeja. Takmer súčasne sa na ňom objavujú čísla snímané z papiera. Po ukončení tohto procesu sa na displeji zobrazí výsledok. Zázračné pero dokáže naraz pracovať s 50 číslami a znakmi, vie sčítavať, odčítavať, deliť a násobiť - práve o takomto pomocníkovi určite snívajú mnohí žiaci.
LEKÁR ZBAVENÝ VINY
Proces s britským lekárom, ktorého v utorok súd zbavil obvinenia, že zabil pacienta chorého na rakovinu, vyvolá komplikovanú debatu o tom, ako sa starať o smrteľne chorých pacientov, upozorňuje včera britský denník Express. Podľa Daily Telagraphu oslobodenie doktora Davida Moora privítali - ako sa dalo čakať - najmä zástancovia eutanázie. Dr. Moor ešte pred začatím procesu priznal, že za 30 rokov svojej kariéry pomohol 300 nevyliečiteľne chorým pacientom zomrieť. Súd ho konkrétne obvinil z podania nadmernej dávky diamorfínu 85-ročnému Georgovi Liddellovi, ktorý trpel na rakovinu čreva. Doktor Moor sa obhajoval slovami, že sa pacientovi na jeho vlastnú žiadosť snažil takto pomôcť zbaviť sa neznesiteľných bolestí.
HACKERI
V BIELOM DOME
Po útoku počítačových hackerov je od pondelňajšieho večera neprístupná internetová stránka Bieleho domu vo Washingtone. Počítačoví piráti z Hongkongu na ňu umiestnili karikatúru a týmto spôsobom protestovali proti bombardovaniu čínskej ambasády v Belehrade, uviedla v noci na včera televízna stanica NBC. Podľa hovorcu Bieleho domu Barryho Toivu súkromná stránka amerického prezidenta je zablokovaná z bezpečnostných dôvodov. Identita hackerov zatiaľ nie je známa.
PES PODĽA PÁNA
Štvornohý zvierací miláčik veľmi často "preberá" osobnosť svojho majiteľa, tvrdí kanadský psychológ Stanley Coren. Autor publikácie Prečo máme radi psov na základe štúdie dospel k záveru, že extrovertnému, dôverčivému človeku najlepšie vyhovujú bystré psy, napríklad doberman či pudel, ale žena na dôchodku by si mala vybrať nezávislé plemeno napríklad dalmatínca alebo chrta. U psov sa hodnotila ich inteligencia, nezávislosť, priateľstvo a stálosť. Coren dospel k záveru, že nezávislé typy psov, ako napr. setry, najlepšie "sadli" mužom s nízkym skóre pri posudzovaní extrovertnosti a dôverčivosti, zatiaľ čo teriéry viac vyhovovali dominantným osobnostiam. (TASR)