V Ríme sa začína tajuplný rituál voľby hlavy štátu

Mnohí Taliani majú ešte v živej pamäti horúci máj 1992. Obe parlamentné komory sa už po pätnástykrát zišli pri voľbe nového prezidenta. Strany a straničky sa však v duchu tých najlepších tradícií talianskej povojnovej partitokracie nevedeli dohodnúť ...

Mnohí Taliani majú ešte v živej pamäti horúci máj 1992. Obe parlamentné komory sa už po pätnástykrát zišli pri voľbe nového prezidenta. Strany a straničky sa však v duchu tých najlepších tradícií talianskej povojnovej partitokracie nevedeli dohodnúť na jeho mene. Musel prísť až obrovský šok v podobe atentátu pri palermskom Capaci, ktorého obeťou sa stal známy bojovník proti mafii Giovanni Falcone. Tragédia mala okamžitý účinok: stačilo doslova pár hodín a Taliansko malo hlavu štátu. Stal sa ňou dovtedajší predseda poslaneckej snemovne, kresťanský demokrat Oscar Luigi Scalfaro.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Medzičasom sa Taliansko stalo svedkom mnohých vnútropolitických zmien: strany, ktoré ešte v roku 1992 ovládali politickú scénu, dnes už nemajú na reálnu politiku žiadny vplyv. Iné sa rozpadli a ich bývalí členovia dnes v parlamente obliekajú dresy úplne iných zoskupení. Prezidentský volebný rituál však naďalej zostáva nezmenený.

V Taliansku volí prezidenta na sedemročné funkčné obdobie parlament na spoločnej schôdzi oboch komôr. Hlasovania sa okrem toho zúčastňuje aj 58 zástupcov regiónov, ktorí spolu tvoria 1010-členný zbor veľkých voliteľov. Na zvolenie v prvých troch kolách potrebuje kandidát dvojtretinovú, v nasledujúcich absolútnu väčšinu hlasov. Samotné voľby pritom mnohí porovnávajú s voľbou pápeža. Podobne ako v konkláve totiž vopred nie sú známe mená oficiálnych kandidátov. Tých navrhujú politické strany až počas samotného aktu, takže vôľa občanov a ich možnosť ovplyvňovať voľbu sa v tomto tajuplnom rituáli dostávajú až niekam na posledné miesto.

SkryťVypnúť reklamu

Práve v tomto bode budú súčasné voľby prelomovými, pretože prvý raz v histórii poznajú Taliani meno kandidáta - vlastne kandidátky - ktorá sa o úrad na "najvyššom zo siedmich pahorkov Ríma" už niekoľko týždňov oficiálne uchádza. Je ňou jedna z komisárok odstupujúcej Európskej komisie Emma Boninová, ktorá sa do Bruselu dostala vo farbách liberálnej platformy Marca Panellu. "Nestraníčka" Boninová má podľa posledných prieskumov podporu až polovice populácie, čo jej však vzhľadom na volebný systém nezaručuje žiadne reálne šance. Na druhej strane medzi nevyslovenými menami so silným straníckym zázemím je na prvom mieste ministerka vnútra Rosa Russo Jervolinová - kresťanskodemokratická "matróna", ktorej vyhranené názory politickú scénu skôr rozdeľujú, ako spájajú. Omnoho prijateľnejšie aj pre Berlusconiho opozíciu znie meno bývalého bankára Carla Azeglia Ciampiho. Pravica vzhľadom na svoje možnosti ovplyvniť voľbu z pozície parlamentnej menšiny o vlastných potenciálnych kandidátoch takticky mlčí.

SkryťVypnúť reklamu

Nie je isté, či bude aj tentoraz potrebná na voľbu hlavy štátu podobná tragédia, akou bolo Capaci. Dnes sa však rozbieha aj predvolebná kampaň do Európskeho parlamentu. Je vopred takmer vylúčené, aby sa strany, ktoré na seba útočia na námestiach, zhodli na mene spoločného straníckeho kandidáta. Po tom, čo v Taliansku v uplynulom období zlyhali akékoľvek pokusy o reformu politického systému, je možné, že kontroverzné voľby hlavu štátu dajú definitívnu bodku za obdobím, ktoré ešte pred pár mesiacmi či rokmi mnohí označovali prívlastkom reformné. JURAJ KITTLER

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 750
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 582
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 737
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 608
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 581
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 369
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 107
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 241
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu