m Vplýva rozmach internetu na politiku v USA?
"Vznikajú skupiny občanov grupujúce sa na internete, ktoré vyjadrujú svoje presné názory. Veľa politikov číta názory týchto skupín. Na druhej strane Al Gore alebo George Bush majú svoje webové stránky, kde pravidelne uverejňujú svoje politické názory a ľudia ich veľmi pozorne sledujú a reagujú na ne."
m Na Slovensku sa vytvorila nátlaková skupina, ktorá presvedčila Magdu Vášáryovú, aby kandidovala na post prezidenta. Existujú podobné nátlakové skupiny aj v Amerike?
"Áno, ja som takisto v jednej nátlakovej skupine, ale my sa zaoberáme zákonmi pre niektoré oblasti. Zatiaľ nepoznám nikoho v USA, koho by dokázala nátlaková internetová skupina presvedčiť na kandidovanie do nejakej funkcie. Pre mňa bolo presvedčenie na kandidatúru Magdy Vášáryovej internetovou skupinou fascinujúce. Internet u vás zohral svojím spôsobom výraznejšiu úlohu, ako hrá v USA."
m Ktoré skupiny sú najvplyvnejšie?
"Existujú veľmi vplyvné skupiny v Spojených štátoch, ktoré sa zaoberajú slobodou slova, ale nejde len o americké. Sú to medzinárodné organizácie, ktoré síce sú organizované z USA, ale majú členov v rôznych krajinách."
o Al Gore vníma internet a spomínané skupiny s plnou vážnosťou a riadi sa niekedy podľa reakcií týchto skupín?
"Ja som poradkyňou aj Ala Gora, aj Georga Busha, pretože ma o to požiadali. Sú to politici. Vnímajú internet ako možnosť komunikovať s voličmi a tým ich získať na svoju stranu. Al Gore si, samozrejme, často prečíta na stránkach internetu reakcie ľudí, ktoré s ním veľmi ostro nesúhlasia. Ale v žiadnom prípade to neberie ako problém internetu. Ide o problém ľudí, ktorí s ním nesúhlasia a problém jeho. Internet je len prostriedok komunikácie. Ale musím povedať, že som zaregistrovala viac prípadov, keď zmenil svoje stanovisko na základe toho, čo sa dočítal cez internet. Urobilo to na mňa veľký dojem. "
RICHARD FILIPKO