KURSKEJ BITKY
Ruskí nadšenci objavili a pochovali za posledných desať rokov pozostatky približne 3400 vojakov a civilistov z najväčšieho bojiska druhej svetovej vojny - bitky o kurský oblúk. Skupiny mladých miestnych nadšencov organizujú pravidelné expedície do oblasti Kurska, dejiska najväčšej tankovej bitky vo svetovej histórii v roku 1943, a lokalizujú pozostatky vojakov padlých počas boja. Predtým, než telesné pozostatky vojakov oficiálnym spôsobom pochovajú, snažia sa zistiť ich totožnosť pomocou identifikačných známok vojakov a ďalšími spôsobmi. Dosiaľ sa im podarilo týmto spôsobom určiť totožnosť 250 nezvestných vojakov. Desiatky rokov po skončení najväčšieho vojnového konfliktu v dejinách planéty zostávajú časti Ruska stále posiate pozostatkami sovietskych a nemeckých vojakov. Mnoho bojísk nebolo nikdy preskúmaných, kým vojnové, občianske, historické a vlastenecké skupiny nezačali organizovať expedície s cieľom lokalizovať a pochovať pozostatky mŕtvych.
LETUŠKY SAS MÔŽU
SPÚTAŤ PASAŽIERA
Škandinávska letecká spoločnosť SAS zvažuje zaviesť špeciálny tréning pre členov svojich posádok. Tréning sa sústredí na spôsoby riešenia konfliktov, ktoré vyvolávajú na palubách lietadiel prevažne alkoholom podgurážení pasažieri. Posádky budú vycvičené v používaní obranných chvatov a ako krajný prostriedok budú môcť nebezpečným cestujúcim nasadiť aj putá, uvádza švédsky denník Dagens Nyheter. K takémuto nezvyčajnému kroku sa spoločnosť rozhodla na základe skutočnosti, že počet incidentov počas letov má naďalej stúpajúcu tendenciu. Väčšina konfliktov vzniká, keď opití cestujúci nerešpektujú zákaz fajčenia počas nefajčiarskych letov. Len v minulom roku SAS zaznamenala až 300 podobných incidentov a v 25 prípadoch sa nimi musela zaoberať polícia. Začiatkom tohto roku muselo dokonca jedno z lietadiel SAS na linke do Tunisu núdzovo pristáť v Ríme po tom, ako rozzúrený pasažier nebezpečne ohrozoval celú posádku a aj cestujúcich.
ÁNO V ROKU 2000
Páry, ktoré sa chcú zosobášiť vo chvíli, keď svet vstúpi do roku 2000, tak budú mocť urobiť presne o polnoci v časovej zóne, ktorá prvá privíta nový rok - na Novom Zélande. Parlament tam totiž tento týždeň schválil zmiernenie predpisov zakazujúcich svadby medzi 22. hodinou večer a 6. hodinou ráno. Nový Zéland chce vyťažiť čo najviac z vládou podporovanej kampane Prví v budúcnosti a pritiahnuť viac turistov počas decembra a januára. Plány zahŕňajú tiež golfový turnaj začínajúci o polnoci 31. decembra, ktorý bude označený za prvý golfový turnaj 21. storočia na svete. (TASR)