V noci z 19. na 20. apríla bolo vidieť na pláži neďaleko Ajaccia, metropoly stredomorského ostrova Korzika, pomerne veľký oheň. Požiar úplne zničil slamenú reštauráciu Chez Francis, ktorej stálu klientelu tvorili ľudia z kruhov korzických nacionalistov a separatistov. Tí už viac ako dve desaťročia bojujú za nezávislosť tohto ostrova od Francúzska a o jeho samostatnosť. Teroristické komandá útočia najmä na úradné budovy, pošty, reštaurácie na území ostrova, pár akcií však urobili aj na území Francúzska - napríklad pred pár rokmi zaútočili na radnicu v Bordeaux, ktorej šéfoval vtedajší premiér Alain Juppé. Požiar reštaurácie zo začiatku vyzeral ako všedný prípad vybavovania si účtov medzi skupinami nacionalistov, ktoré sú častokrát vlastne mafiánskymi bandami.
Tento týždeň sa však z pôvodne nevinnej aféry stal obrovský škandál, ktorý zasiahol aj najvyššie miesta vo francúzskej vláde. V pondelok sa k zapáleniu reštaurácie priznali traja žandári zo špeciálnej jednotky, ktorá bola zriadená pred necelým rokom po zavraždení korzického prefekta Clauda Erignaca. Žandári vypovedali, že konali na príkaz zhora. Ešte v ten istý deň boli zatknutí prefekt Bernard Bonnet a jeho tajomník Gerard Pardini. Len čo sa správa dostala do Paríža, premiér Lionel Jospin požiadal prezidenta Jacqua Chiraca, aby uvoľnil Bonneta z funkcie.
Pre ľavicovú vládu nastala doteraz najväčšia kríza a týždeň prebdených nocí. Opozičná pravica sa tejto šance poriadne chytila a na vládu spustila kritiku za jej politiku na Korzike. Niektorí politici dokonca žiadajú hlavu premiéra Jospina, niektorým stačí, ak padne minister vnútra Chevenement či minister obrany Richard. "Žiadny minister, žiadny z mojich spolupracovníkov nie je do tejto poľutovaniahodnej aféry zapletený," vyhlásil premiér Jospin a minister Chevenement zasa sľubuje, že "im tú radosť neurobí".
Minister obrany Chevenement ešte v utorok pred poslancami Národného zhromaždenia prečítal list, ktorý napísal Bonnet tesne pred zatknutím. V liste bývalý prefekt vyhlásil na svoju česť, že o akcii špeciálnej žandárskej jednotky nevedel nič. V parížskej väznici, kam ho spolu s jeho tajomníkom eskortovali, však Bonnetovi praskli nervy a priznal, že bol o úmysle podpáliť reštauráciu Chez Francis vopred informovaný, zároveň však poprel, že by bol dal na akciu rozkaz. Rovnako sa vyjadril aj jeho tajomník Pardini.
Ako to bolo naozaj, ukáže (možno) vyšetrovanie. V afére sú obvinení tiež žandári zo špeciálnej jednotky a ich nadriadení. Francúzska vláda sa tento politický "požiar" snaží hasiť, kde sa dá - medzi prvé kroky patrilo rozpustenie "nešťastnej" žandárskej jednotky. V pondelok sa má svojej funkcie ujať novovymenovaný prefekt Jean-Pierre Lacroix, po zavraždenom Erignacovi a uväznenom Bonnetovi už tretí za posledných štrnásť mesiacov. Francúzskej vláde ostáva dúfať, že stavila na správneho koňa, a že Lacroix nebude ďalším capom v korzickej záhrade.
ANDREJ ĎURÍČEK
(Autor je stálym
spolupracovníkom SME)