BRATISLAVA (PRE SME - nes) - Po roku 1945 nemali archeológovia na Východe žiadnu možnosť systematicky využívať leteckú prospekciu na vyhľadávanie, dokumentovanie, skúmanie a ochranu pamiatok. Jedinečné "pochované poklady" tak zostávali uzamknuté. Až zmeny po roku 1989 dovolili nazrieť do tohto podzemného archívu. Dlho uzatvorené okno k poznaniu dejín kultúrnej krajiny sa tak otvorilo. Od začiatku 90. rokov malo hľadanie stôp z oblohy razantný nástup a prinieslo senzačné výsledky. Zároveň sa ukázalo, že relatívne nízka úroveň urbanizácie a industrializácie umožnila výbornú konzerváciu archeologických pamiatok. Na druhej strane sa však v plnom rozsahu ukázalo i akútne nebezpečenstvo ich bezprostredného ohrozenia. Celé, dosiaľ úplne neznáme skupiny pamiatok sú ničené bez toho, aby ich "pozemní archeológovia" mohli aspoň sčasti preskúmať alebo uchovať pre nasledujúce generácie. Letecká archeológia sa tak stáva významným prostriedkom na záchranu nášho spoločného európskeho historického dedičstva ako "systém včasného varovania". Nielen v povedomí verejnosti, ale aj u profesionálov, zodpovedných činiteľov a inštitúcií sú málo známe metódy a možnosti leteckej archeológie, ktoré v tomto smere poskytuje. Jedným z hlavných cieľov celého projektu i výstavy je túto situáciu zmeniť.
Výstava Z oblohy - Letecká archeológia v strednej Európe, ktorá bude mať dnes o 17.00 h v rámci Dní Európy vernisáž v Dome umenia na Námestí SNP v Bratislave, je inštalovaná netradičným technickým spôsobom. Letecké snímky i sprievodné texty sú vytlačené plotrom na dlhých papierových pásoch zoskupených podľa tematických okruhov. V prvej časti podáva stručný prehľad o počiatkoch a špecifických metódach leteckej archeológie. Druhú časť, ktorá je jadrom výstavy, tvorí výber leteckých snímok z jednotlivých zúčastnených krajín. Sú to väčšinou zatiaľ úplne neznáme archeologické pamiatky, objavené len v posledných rokoch z vtáčej perspektívy.
Cieľom výstavy je sprostredkovať našej verejnosti dosiaľ málo známe výsledky a možnosti leteckej archeológie, a zároveň upriamiť jej pozornosť na nevyhnutnú ochranu spoločného archeologického dedičstva. Vznikla ako súčasť medzinárodného projektu Poklady našej spoločnej minulosti v Európe - Dejiny vpísané do zeme - Letecká archeológia v strednej Európe. Národné osvetové centrum usporiada túto výstavu v spolupráci s Archeologickým ústavom Slovenskej akadémie vied v Nitre a so Slovenskou archeologickou spoločnosťou pri AÚ SAV.