Nik Kershaw spomína na štvrťhodinu svojej slávy

Z osemdesiatych rokov sa toho už vrátilo toľko, že snáď chýba už len žltá a červená malinovka, kazeta Emgeton a papierová bunda obťažkaná obrázkami pod plastovými viečkami zo slatinakoly. Pomaly sa zdá, že hudobné anály vôbec nepretočili kalendáre s ...

Z osemdesiatych rokov sa toho už vrátilo toľko, že snáď chýba už len žltá a červená malinovka, kazeta Emgeton a papierová bunda obťažkaná obrázkami pod plastovými viečkami zo slatinakoly. Pomaly sa zdá, že hudobné anály vôbec nepretočili kalendáre s dekádou a od popových ikon predchádzajúceho desaťročia si vrcholy rebríčkov ani nestačili oddýchnuť. Sú však aj comebacky, ktoré si nenesú so sebou nálepku zbytočnosti a ktorých hlavným problémom nie sú vyprázdnené pokladnice s príjmami z tantiém. Jedným z mála návratov, ktoré neiritujú a príjemne prekvapia, je nový album britského speváka Nika Kershawa. Nikdy sa nehral na uzurpátora hitparád, hoci párkrát sa mu podarilo vytesniť všetkých naokolo. Skôr patril k majiteľom nerušivého vokálu a nenáročných piesní so silnou melódiou. Takým je aj v dvanástich novinkách svojho albumu 15 Minutes. Povestnú štvrťhodinku slávy si už dávno vychutnal a dobre to vie. V záverečnej titulnej skladbe si tak môže dovoliť sebaironicky zasnívať a v poslednej sekunde nechať zadrnčať budík, ktorý ho prebudí zo sna o preplnených auditóriách. Ešte aj potlesk davu si zamixuje do podkladu ako poblúznenú sentenciu. O to je nový komplet ozdravujúcejší a krajší. Vkus a zmysel pre lahodnú atmosféru Kershawovi nikdy nechýbali. Vystriedal síce zamestnanie pomocníka v štátnom úrade pre vzdelávanie i asistenta v obchode, ale aj keby bol povolaním moderátor televízneho spravodajstva, pestrý motýlik by si do terénu nikdy neuviazal.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Nik Kershaw (41) začal hrať na gitare ako štrnásťročný a dá sa povedať, že od tých čias je profesionálnym hudobníkom. Už na škole v Ipswichi bol členom kapely Half Pint Hog, neskôr sa stal gitaristom džezfunkovej skupiny Fusion. V roku 1982 si dali jej hráči zbohom a Nik začal tvoriť samostatne. Po stretnutí s manažérom Mickeym Modernom podpísal zmluvu s vydavateľstvom MCA Records a čoskoro nahral debutový album Human Racing, ktorý naveky poznačil jeho kariéru. Z desiatky skladieb sa vyrútil prvý singel I Won`t Let the Sun Go Down On Me, nasledoval klenot klasiky popu Wouldn`t It Be Good a najväčšie hity, ktorých tieň už Nik Kershaw nikdy neprekročil, boli na svete. Hneď po debute prišiel na trh album The Riddle a s titulným singlom aj ďalší hit Don Quixote. Tretiemu albumu Radio Musicola (1986) ani štvrtému The Works (1989) - na dlhých desať rokov poslednému - sa darilo čoraz menej a krivka popularity klesala do nenávratna. Roky deväťdesiate zastihli Kershawa ako skladateľa príležitostne spolupracujúceho s Eltonom Johnom (Old Friend) či so sezónnou skupinou Let Loose (Seventeen) a firmy aspoň občas kompiláciami pripomenuli jeho zašlé časy. Až nastal rok 1999.

SkryťVypnúť reklamu

Predzvesťou bol pilotný singel Somebody Loves You, oficiálne vydaný 15. februára. Chytľavý refrén, ktorý sa zaderie pod kožu a nepustí, celý album otvára. Melodika, ktorá vie byť gitarovo dôrazná i ťahavo nostalgická, môže u časti poslucháčov vyvolať pocit monotónnosti, ale Nik Kershaw má jedno šťastie. Slová o tom, že niekto tam hore ho má asi predsa len rád a skromné autobiografické vyznania súka ako na dlani s takou gráciou, že jeho príbehu každá otvorená duša uverí. Ak je v jednoduchosti sila, tak musel byť pre strojcu tohto pravidla sám predobrazom. S najnovším singlom What Do You Think of It So Far? sa pobral na koncertné pódiá: v máji prebrázdi Nemecko, Dánsko a Francúzsko, v júni presťahuje svoje promoaktivity do Severnej Ameriky, leto ho zastihne na festivaloch v Španielsku, vo Fínsku, v Nórsku i Estónsku, september by mal byť v znamení Malajzie a začiatok zimy prinesie koncerty v rodnej Británii. Verte či nie, keby sa čírou náhodou zastavil na Slovensku, možno by aj masy vzývajúce modlu Modern Talking začali minimálne tušiť, o čom všetkom to tie osemdesiate roky boli.

SkryťVypnúť reklamu

DALIBOR HLADÍK

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 666
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 435
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 732
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 351
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 436
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 657
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 950
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 237
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu