Takéto ojedinelé nápady sa nerodia každý deň. Kde sa to začalo?
"S týmto nápadom ma oslovili z Nemecka dve medzinárodné organizácie, ktorých programom je zbližovanie mladých ľudí z rôznych krajín. Požiadali ma, či by som to nechcel viesť. Súhlasil som a vytvoril som skupinku 10 mladých ľudí z SRN, Francúzska a Slovenska. Od 11. mája sa má robiť prípravná fáza - všetci sa stretneme v Bratislave. Ako som sa teraz dozvedel, nad akciou prevzal záštitu UNICEF."
Ako sa dostanete priamo do utečeneckých táborov ?
"Do Macedónska nás majú prepraviť nemecké vojenské lietadlá, do oblasti neďaleko Skopje máme pricestovať 22. mája. V táboroch pobudneme do 31. mája. Druhá fáza je vyrátaná na obdobie medzi 12. až 20. júnom, keď budeme vystupovať v táboroch v Albánsku. Celé to financuje nemecká strana."
V táboroch vládne depresia a chaos. Aký repertoár chcete publiku ponúknuť?
"Malo by ísť o veselé klauniády, o optimistické predstavenia, nemôže ísť o čierny humor. Hľadala sa dokonca špeciálna osoba, ktorá by nám pri výbere repertoáru pomohla - bude to psychologička zo Záhrebu Irina Besičová, ktorá má terapeutické skúsenosti z práce s deťmi v utečeneckých táboroch v Bosne a s budovaním osobnosti za takých podmienok. Príde do Bratislavy budúci týždeň."
Budete hrať na miestach v tesnej blízkosti vojnových oblastí. Zažili ste podobnú situáciu?
"Zhodou okolností áno. Začiatkom 90. rokov som mal predstavenie na festivale v Záhrebe, keď sa len 30 kilometrov odtiaľ odohrávala srbsko—bosnianska vojna. Do predstavenia bola v symbolickej podobe zakomponovaná aj vojna. Obecenstvo vtedy reagovalo nesmierne emocionálne - v kladnom zmysle."
TÁŇA RUNDESOVÁ