vo Švédsku, kde sociálna pomoc tvorí až 34,8 percenta, pričom najmenej je to v Írsku (18,9 %). Priemer v únii predstavuje 28,7 percenta hrubého domáceho produktu. V súčasnosti sociálne výdavky slovenskej vlády predstavujú 14,4 percenta HDP. Veľký rozdiel medzi EÚ a Slovenskom je spôsobený hlavne vysokými výdavkami únie do dôchodkov, kým ostatné zložky sú porovnateľné s výdavkami SR.
Takmer 45 percent alebo 12,3 percenta HDP predstavujú výdavky EÚ na starobné dôchodky a dôchodky pre pozostalých. V Taliansku táto suma dosahuje až 65 percent hodnoty všetkých sociálnych dávok. Najmenej míňa na starobné dôchodky Írsko, ale to predovšetkým pre nízky vekový priemer v krajine. Ale na druhej strane podpora v materstve a na deti patrí v Írsku medzi najvyššie v Európe.
Podpora v nezamestnanosti tvorí v Írsku a Belgicku 14 percent všetkých sociálnych dávok, pričom v Taliansku sú to iba 2 percentá. Na porovnanie Slovensko v tomto smere predbehlo všetky krajiny EÚ, keď výdavky pre nezamestnaných tvoria až 17,6 percenta všetkých dávok.
Sociálne výdavky v krajinách E 15 pokrýva v priemere zo 63,5 percenta obyvateľstvo a zamestnávatelia, v krajinách Európskej menovej únie to je o niečo viac - 69,1 percenta. Kým napríklad vo Francúzsku, Nemecku a Belgicku sú sociálne platby zamestnancov a zamestnávateľov pomerne vysoké a tvoria viac ako 65 percent prerozdeľovanej sumy, Dánsko a Nórsko prispievajú do fondov financiami, ktoré získali výberom daní až 60 percentami.