Dnešný deň, ktorým sa oficiálne začína kampaň k voľbe prezidenta, je neoficiálne posledným dňom tej kampane, ktorá sa rozbehla už dávno pred ním. Jej skorému odštartovaniu napomohla i skutočnosť, že spoločný kandidát vládnej koalície na post hlavy štátu bol spomenutý už 30. októbra 1998 v koaličnej zmluve. Odvtedy všetko, čo urobil R. Schuster, predseda SOP, primátor Košíc a poslanec NR SR - či si to želal alebo nie - bolo súčasťou jeho prezidentskej kampane. Dá sa povedať, že vari najmenej si v nej pomohol práve ako stranícky šéf.
Na začiatku tohto roku v médiách dominovala M. Vášáryová - novinári sa najskôr veľmi zaujímali, či kandidatúru vôbec prijme, a potom chceli vedieť, aké s ňou má zámery. M. Vášáryová hovorila o svojom presvedčení, že nemôže prehrať a dodnes spomína i to, že sa na úrad prezidenta SR veľmi teší. Marec bol mesiacom, ktorý patril predovšetkým J. Slotovi - postaral sa o to svojimi výrokmi na mítingu v Kysuckom Novom Meste. Jeho vystúpenie bolo síce vďačným námetom humoristov, ale ako ukázali prieskumy verejnej mienky, u časti obyvateľstva predseda SNS vážnosť nestratil. Aj J. Slota svoju kandidatúru berie vážne, pretože na početné otázky, či sa vzdá v prospech V. Mečiara, odpovedá, že o takej alternatíve ani neuvažuje a že "do prvého kola prezidentských volieb idem, a to s plnou vervou". V apríli mal veľkú prevahu v médiách predseda HZDS. Od chvíle, keď ohlásil svoju kandidatúru, využil každú možnosť prezentovať sa na obrazovkách, v éteri i na stránkach novín - jeho polročná absencia vo verejnom živote a náhly návrat spôsobili, že v tejto kampani - ešte pred jej začiatkom - zrejme vytvoril rekord v počte a rozsahu poskytnutých interview. Rekord, ktorý už nemôže byť prekonaný. Predseda HZDS uskutočnil aj šnúru mítingových výjazdov. "Ja nerobím prezidentskú kampaň, ale ako predseda hnutia využívam svoj na čas na rozhovory s ľuďmi," tvrdí V. Mečiar a ponúka sa ako personálna alternatíva tým voličom, ktorí sú nespokojní s dnešnou vládnou koalíciou. Svoju kandidatúru opisuje ako súčasť väčšieho politického plánu, ktorého cieľom sú nové parlamentné voľby "najneskôr v roku 2000". Inak sa vraj štát nedostane z krízy, do ktorej ho vraj "vtiahli občania minuloročnými voľbami". Posledný z uchádzačov, ktorý má šancu dostať sa do druhého kola, je M. Kováč - jeho kampaň pred jej oficiálnym začiatkom bola mediálne i vizuálne založená na téze, že mu zákon neumožnil robiť kampaň. Šance zvyšných piatich pretendentov boli a zostali iba minimálne, a to aj po výzve Demokratickej únie, ktorá občanov požiadala, aby podporili J. Šveca, i po prezentácii pánov Lazarčíka a Demikáta v relácii Sito, ktorá bola takou paródiou na kampaň, že poškodila aj tretieho jej účastníka B. Zalu.
Trinásť dní, ktoré majú kandidáti k dispozícii, väčšina uchádzačov nepovažuje za dostačujúce. Na to, aby si z nich väčšina voličov vybrala jedného, je tých dní dosť.
MARIÁN LEŠKO