Koho treba voliť, už väčšina občanov vie - dvom tretinám z nich to podľa jedného prieskumu napokon povedia politické strany, až taká je vysoká dôvera občanov-voličov k odporúčaniam politických subjektov, ktorým dôverujú. Ak by to bolo jediné kritérium, voľba košického primátora by vraj bola jasnou záležitosťou - narábanie s číslami však aj s týmto mýtom zatriaslo. V jesenných parlamentných voľbách bolo zapísaných 4 023 191 voličov (na zvolenie hlavy štátu v prvom kole by bolo teda potrebných 2 011 596 voličov). Voličov vládnej koalície v jesenných voľbách však bolo 1 952 970, t. j. približne o 58 626 menej.
Takže ako treba voliť: Voľby sú na rozdiel od parlamentných naplánované ako dvojkolové - a zrejme aj dvojkolové budú, lebo sa nedá veľmi očakávať, že už v prvom kole niektorý z kandidátov získa viac hlasov, ako sú potrebné dva milióny voličov. Existuje teda možnosť nápravy prvého rozhodnutia, dokonca už o dva týždne, čo parlamentné voľby neumožňujú, teda skôr ako o štyri roky. V tomto druhom kole sa však stáva prezidentom kandidát s vyšším počtom hlasov, takže ani toto kolo nemožno podceňovať (ak vám, samozrejme, záleží na tom, kto bude hlavou vášho štátu).
Právo voliť majú všetci občania SR, ktorí v deň volieb (t. j. 15. mája 1999) dovŕšili 18 rokov a zdržiavajú sa v deň volieb na území SR. Druhé kolo, do ktorého postúpia dvaja kandidáti s najvyšším počtom hlasov, sa bude konať v sobotu 29. mája 1999. (O možnostiach istej manipulácie s týmto volebným procesom sa dočítate viac na dnešnej 1. a 4. strane.)
Voľby sa konajú iba na území SR v určený deň od 7. do 22. hodiny. Kandidátov je zatiaľ desať, majú možnosť sa svojej kandidatúry vzdať, hoci to zatiaľ tak nevyzerá, aj keď sa isté občianske a politické aktivity nevzdávajú. Múdrejší budeme po 10. máji, keď sa majú predstavitelia iniciatívy "Traja za jedného pre Slovensko" stretnúť s trojicou Magda Vášáryová, Michal Kováč a Juraj Švec, či si to niekto z nich nerozmyslel (podľa posledného telefonického prieskumu sú tejto myšlienke naklonené až dve tretiny ich potenciálnych voličov).
Zoznam voličov oprávnených voliť prezidenta v jednotlivých volebných okrskoch vyhotoví obec zo stáleho zoznamu voličov. Tento zoznam odovzdá obec okrskovým volebným komisiám najneskôr dve hodiny pred začatím hlasovania. Občana SR, ktorý nemá trvalý pobyt v SR a dostaví sa do volebnej miestnosti, zapíše okrsková volebná komisia do zoznamu voličov a zaznamená v jeho cestovnom doklade. Ak volič nemôže voliť vo svojom volebnom okrsku, vydá mu obec na jeho žiadosť voličský preukaz a zo zoznamu oprávnených voličov ho vyčiarkne. Voličský preukaz oprávňuje na voľbu v ktoromkoľvek volebnom okrsku.
Obec informuje o volebných okrskoch, volebných miestnostiach a čase volieb spôsobom obvyklým najneskôr 40 dní pred dňom volieb. Najneskôr 20 dní pred dňom volieb mala zaslať obec každému voličovi oznámenie, v ktorom uvedie čas konania volieb, volebný okrsok a miesto, kde môže volič voliť. Takisto oznámi povinnosti voliča a spôsob úpravy hlasovacieho lístka.
Hlasovací lístok sa vyhotoví spoločný pre všetkých kandidátov, uvedú sa na ňom kandidáti v abecednom poradí, s uvedením mena, priezviska, akademického titulu, veku, povolania a obce trvalého pobytu. Hlasovací lístok musí byť opatrený odtlačkom pečiatky Ústrednej volebnej komisie a odtlačkom úradnej pečiatky obce.
Spôsob hlasovania: Volič po príchode do volebnej miestnosti preukáže svoju totožnosť a po zázname v zozname voličov dostane úradnú obálku a hlasovací lístok. Potom vstúpi do priestoru určeného na úpravu hlasovacích lístkov, na hlasovacom lístku označí kandidáta tak, že pri vybranom kandidátovi urobí značku "X" v rámčeku pred priezviskom kandidáta a hlasovací lístok vloží do obálky. Na iné úpravy sa neprihliada. Po opustení priestoru určeného na úpravu lístka vloží obálku do volebnej schránky.
Od tohto momentu je voľba záležitosťou volebných komisií - ak bude mať najúspešnejší kandidát menej hlasov, ako je polovica všetkých oprávnených voličov, stretneme sa pred volebnými urnami opäť 29. mája. (rk)