Najlepší strelec sveta roku 1998 dvadsaťpäťročný Jozef Gönci (Dukla Banská Bystrica) pred sezónou na naše pomery netradične zverejnil približný finančný rozpočet na predolympijský rok. Vyslovil sumu dva milióny korún, a košické dobráčisko si, akože inak v našich pomeroch, vyrobilo aj závistlivých nepriateľov. Bronzový medailista z Hier XXVI. olympiády v Atlante spečatil včera zmluvu o reklamnom partnerstve so Slovenskou poisťovňou, a. s. Tá mu má zabezpečiť nadštandardné podmienky na bezproblémovú prípravu s konečnou stanicou OH Sydney 2000. Jozef priznal, že práve tento podpis mu zaručí, aby zvládol každú situáciu, aj takú, s ktorom vo svojom rozpočtovom pláne prípadne nerátal. Jeho tréner Antom Beľák porovnal športovú streľbu s finančnou náročnosťou golfu, hoci u nás to asi málokto pochopí. Gönci pripomenul, že má "doložku najvyšších výhod" od Slovenského olympijského výboru (SOV), Slovenského streleckého zväzu (SSZ) i banskobystrického armádneho strediska, ale napríklad už ostatní Slováci (naši strelci vybojovali vlani na MS pre SR zatiaľ dve miesta na OH, isté je zatiaľ len Gönciho meno) sú na tom biedne. Jozef myslel na všetkých s obavou, či prázdna strelecká pokladnica dovolí napríklad väčšiemu počtu našich reprezentantov obsadiť nadchádzajúce preteky Svetového pohára v Mníchove a Miláne, ktoré sú zemepisne najbližšie a je na nich možnosť vybojovať pre Slovensko ďalšie miesta na OH 2000.
Finančnú náročnosť jedného zo základných olympijských športov ilustroval Jozef Gönci na tom najjednoduchšom i najzložitejšom zároveň - strelive. "Náboje sa dnes vyvýjajú v laboratóriách, predovšetkým v Nemecku, Ruska, Taliansku. To najlepšie dostanú výlučne domáci pretekári, mne sa ujde takpovediac konfekcia, síce špičková, ale konfekcia. Musím pochodiť celú Európu, aby som si vybral správne. Vlani sme s trénerom za dva dni precestovali 4000 km a nenašli ideál. Jeden náboj stojí približne 7 korún, aby som spoznal jeho vlastnosti, musím vystrieľať dvoj-trojtisícovú sériu, napokon neraz nekúpime nič," hovoril J. Gönci a uviedol lapidárny príklad. "Rus, Nemec alebo Talian strieľajú s ,patrónom`, ktorý má rozptyl 8 milimetrov, môj dvanásť. Priemer desiatky je 10,4 mm, hodnota strely 9,9 mm znamená 9 bodov, 10,1 mm desať. "V Atlante som z malokalibrovky desaťkrát strelil 9,9 a bol som piaty. Stačilo päťkrát dosiahnuť 10,1. S lepšími nábojmi by sa tak asi stalo, mohol som skončiť aj prvý."
Jozef Gönci je technicky najlepšie pripraveným strelcom sveta, ani to netají. "Konkurencia rozhodne nespí. Na marcových ME v holandskom Arnheme som vyhral streľbu zo vzduchovej pušky výkonom 593 b. Uplynulý týždeň som bol na Svetovom pohári v Soule druhý nástrelom 595 b. Hodnota z ME by mi nestačila ani na dvanáste miesto," pripomenul najlepší svetový strelec 1998, ktorý by ním chcel byť opäť predovšetkým o rok v Sydney.
PETER FUKATSCH