Republiková rada SDĽ schválila zamietavé stanovisko strany k pozemným presunom techniky a vojsk NATO cez naše územie. Ministri Kanis a Schmögnerová aj napriek odporúčaniu straníckeho orgánu hlasovali vo vláde za. Postoj SDĽ ku kosovskej kríze vyvolal u niektorých politikov dojem lavírovania a pochybnosti o zahraničnopolitickom smerovaní SDĽ.
Myslíte si, že postoj SDĽ je v súlade s postojmi ostatných európskych ľavicových strán a v súlade s integračnými snahami Slovenska?
"Áno. Aj v nemeckej sociálnej demokracii sa diskutuje o tom, či zásah NATO bol dobre prekalkulovaný a či prinesie želaný efekt."
Ako hodnotíte hlasovanie vašich ministrov vo vláde pri schvaľovaní uznesenia o tranzite vojsk a techniky NATO cez územie SR?
"Pokiaľ ide o hlasovanie, môže sa to stať, ale takýchto prípadov by malo byť čo najmenej. V SDĽ nie je demokratický centralizmus. Naši ministri dostali odporučenie, ale sú to ústavní činitelia, ktorí sa vo vláde rozhodujú v súlade so svojimi ústavnými právami a možnosťami. Takýmto spôsobom to posúdila aj SDĽ."
Nie je postoj orgánov SDĽ prejavom lavírovania? Občanom svojím vyhlásením dala najavo, že nesúhlasí s tranzitom, napriek tomu umožnila, aby uznesenie prešlo.
"Neviem, aké lavírovanie. Bolo tu stanovisko politického orgánu a bolo hlasovanie členov vlády. Ministri sú ústavní činitelia, ktorým nemožno straníckym príkazom nanútiť nejakú pozíciu."
SDĽ mala po voľbách záujem aj o post ministra zahraničia. Ako by ste túto situáciu vnímali napríklad vy na tomto poste?
"V každom prípade by som neurobil také chyby v komunikácii a pri príprave rozhodnutí, ktoré by podráždili poslancov a verejnosť."
DANIEL VRAŽDA