eľnú skutočnosť upozorňujú komentátori českých médií, ktorí českú delegáciu porovnávajú s poľskou, v ktorej sa oficiálne miesto našlo aj pre bývalého prezidenta Lecha Walesu, ktorý stál pri kolíske integračného procesu Varšavy do NATO.
Kým premiér Zeman sa ešte iba včera vrátil do Prahy z niekoľkodňovej cesty do Ruska a ázijských republík bývalého Sovietskeho zväzu, bývalý premiér a šéf dolnej komory parlamentu Klaus do Washingtonu odcestoval súkromne, a aj keď sa na niektorých podujatiach summitu NATO objaví, podľa Kancelárie prezidenta ČR nie je oficiálnym členom českej delegácie.
Špekulácie o neobvyklej Klausovej súkromnej ceste na summit sa včera pokúsil rozptýliť český veľvyslanec v USA Alexander Vondra. "Téma to skutočne nie je," uviedol Vondra a Klausovu súkromnú cestu označil za "normálnu". Českú delegáciu, zloženú z viacerých ministrov, v USA vedie prezident Václav Havel, ktorý bol v minulých rokoch motorom integrácie ČR do NATO a jednoznačne sa postavil aj za akcie NATO proti Belehradu. Zeman a Klaus, ktorí vo Washingtone v delegácii chýbajú, sa v minulých týždňoch vyjadrovali o kosovskej kríze a akcii NATO nejednoznačne. Premiér M. Zeman v podpore bombardovania NATO v JZR váhal, expremiér V. Klaus alianciu dokonca obviňoval z toho, že leteckými útokmi spôsobila v Kosove humanitárnu katastrofu.