, ale existujú iba v účtovných knihách. Podľa jeho vyjadrenia kategória zisk ešte nič nevypovedá o zdraví hospodárenia a stave podniku.
Vykázaný zisk v skutočnosti nepredstavuje disponibilné peniaze, je to iba saldo medzi aktívami a pasívami. Jedným z dôvodov prečo podniky SAD vykazujú plusové hospodárske výsledky, je aj skutočnosť, že účtovníctvo eviduje odpisy z hmotného a nehmotného investičného majetku ako položku na strane príjmov. Tie sú v mnohých prípadoch dostatočne vysoké na to, aby dokázali skresliť realitu, aká dnes v SAD pretrváva. Podľa E. Bindu, ak by dopravné podniky mali k dispozícii hotové zdroje, určite by ich investovali do nákupu nových autobusov alebo do generálnych opráv. Zisk je teda vykázaný len účtovne, situácia je však taká, že podniky SAD zdroje nemajú. Zvýšeniu zisku mierne napomohlo aj 20-percentné zdraženie cestovného, ktoré sa do podnikov transformuje iba vo výške 10 až 12 percent. Tento fakt nekopíruje automaticky výkony dopravného podniku, pretože niektoré majú zo zvýšenej sadzby dopravy 40 % výkonov, iné až 90 percent. Minuloročné hospodárenie ukončilo z celkovo 52 podnikov SAD v SR štyridsať s celkovým ziskom 33,27 mil. Sk. Zvyšných 12 spoločností vykázalo celkovú stratu 64,413 mil. Sk.
Bratislavský podnik SAD uzavrel minulý rok so ziskom 9,745 mil. Sk. V Trnavskom kraji boli všetky dopravné podniky ziskové, keď ich kladný hospodársky výsledok predstavoval 13,79 mil. Sk. Najviac stratových podnikov SAD je v Trenčianskom kraji. Zo siedmich hospodárili so stratou v celkovej výške 20,456 mil. Sk tri dopravné podniky. V Nitrianskom kraji z existujúcich ôsmich spoločností šesť dosiahlo zisk v celkovom objeme 3 mil. Sk a dva podniky skončili so stratou 2,629 mil. Sk. Banskobystrický kraj je charakteristický pôsobením najviac dopravných podnikov na Slovensku, z ktorých dva boli stratové. Ich strata bola 17,699 mil. Sk, pričom ostatných sedem vykázalo zisk na úrovni 1,689 mil. Sk. V Žilinskom kraji zabezpečuje prepravu celkovo osem podnikov SAD. Ziskových je šesť, pričom výška zisku ku koncu minulého roka bola 1,943 mil. Sk a strata dvoch podnikov predstavovala 4,208. V Košickom kraji dosahuje všetkých šesť podnikov SAD zisk v celkovej výške 1,833 mil. Sk. V Prešovskom kraji hospodárili v roku 1998 s celkovým ziskom 134 tis. Sk štyri podniky SAD, ostatné tri dosiahli stratu 19,421 mil. Sk.
Zo štátneho rozpočtu bola v tomto roku pre spomínaných 52 štátnych podnikov vyčlenená miliarda korún. Táto suma by mala pokryť 60 % strát z dopravy vo verejnom záujme, zvyšných 40 % si podniky musia hradiť z mimodopravnej činnosti. Autobusoví dopravcovia však potrebujú v tomto roku zo štátneho rozpočtu 1,5 mld Sk. V roku 1998 pokryli príspevky štátu v sume 900 mil. Sk len 54 % strát z činnosti vo verejnom záujme, čo znamená že štát si neuhradil ani záväzky vyplývajúce zo zákona.