do akcií IRB, mohla by mať najväčšia poisťovňa v SR existenčné problémy. Preto chce Slovenská poisťovňa predložiť vlastný program reštrukturalizácie IRB, ktorý bude konkurovať záujemcom o IRB zo zahraničia. Tými sú podľa informácií SME Nomura, Citibank a General Electric. Všetky štyri spoločnosti dostanú do 3. mája informačné memorandum o stave IRB a do troch týždňov budú musieť pripraviť vlastné návrhy ozdravenia.
Ako v rozhovore pre SME povedal viceprezident Slovenskej poisťovne pre ekonomiku Vladimír Vrtiak, Slovenská poisťovňa uvažuje o dvoch spôsoboch riešenia situácie v IRB. Prvým je, že do tohto procesu pôjde spoločne so silným zahraničným investorom, ktorý bude postupne v priebehu ozdravného procesu navyšovať základné imanie IRB. Podľa druhého variantu sa Slovenská poisťovňa do tohto procesu zapojí samotne a k vstupu zahraničného investora do IRB dôjde až na konci celého procesu. V oboch prípadoch však poisťovňa ráta len s čiastočným znížením základného imania - najviac o 25 % - a s pomocou vlády a Národnej banky Slovenska.
Od vlády očakáva Slovenská poisťovňa predovšetkým, že si začne plniť svoju povinnosť a bude IRB v plnej miere uhrádzať straty, ktoré jej spôsobujú sociálne úvery na družstevnú bytovú výstavbu. Okrem toho by mala vláda podľa poisťovne rozhodnúť aj o zvýšení úročenia vyše 13-miliardového úveru poskytnutého na výstavbu Mochoviec. O znížení týchto úrokov sa rozhodlo viacerými dodatkami za bývalej vlády. Posiťovňa by tu chcela úroky vidieť minimálne na úrovni 12 až 14 %. Od štátu ďalej očakáva prehodnotenie rozhodnutia o viac ako miliardovom dodatočnom zdanení, ktoré súviselo s vytváraním rezerv vyplývajúcich z rozdelenia bývalej a federálnej meny. IRB si vtedy tvorila rezervy podobne ako české banky. Dnes daňové úrady tvrdia, že ich nemala tvoriť a mala preto platiť vyššie dane. Ako podporu ozdravenia by IRB od štátu privítala daňové úľavy.
Od NBS bude Slovenská poisťovňa pri svojom projekte očakávať hlavne dohodu o splatnosti prostriedkov poskytnutých počas nútenej správy. Tie by mali byť uhrádzane postupne v priebehu najbližších 5 až 10 rokov. Zdroje na ich uhrádzanie chce získať hlavne obnovením úverových liniek ostatných komerčných bánk.
Pri realizácii týchto opatrení by mala IRB vyriešené najväčšie problémy - úvery na Mochovce a bytovú výstavbu. Zo zvyšných úverov je podľa Vrtiaka približne 7 mld Sk poskytnutých firmám, ktoré sú už v likvidácii alebo v konkurze. Ich riešenie by trvalo päť rokov a poisťovňa má na ne vytvorenú vlastnú schému riešenia. V IRB potom ostávajú 4 mld Sk úverov, ktoré sa môžu stať výnosnými. Straty z minulých rokov (za rok 1997 je to 3,25 mld Sk, za rok 1998 by sa mala pohybovať do úrovne 4 mld Sk) by sa podľa poisťovne mali riešiť najmä zvyšovaním základného imania.