Už dnes je zrejmé, že prezident Bill Clinton nedostane od Kongresu iba požadovaných šesť miliárd dolárov na víťazné zavŕšenie konfliktu v Juhoslávii, ale oveľa viac. Americký zákonodarný zbor stojí ako celok za najvyšším veliteľom a v priebehu nedávneho počúvania v Senáte muselo byť aj nestranným pozorovateľom jasné, že na dosiahnutie víťazstva sa nebude s peniazmi šetriť. Skôr naopak.
Tak ako stratégovia NATO na čele s americkým generálom Wesleym Clarkom postupne dávkujú údery proti Miloševičovej vraždiacej mašinérii, pribúda medzi radovými Američanmi čoraz viac vôle a podpory pre možný pozemný zásah. Amerika chápe, že na Balkáne sa zatiaľ leteckými a raketovými útokmi nebojuje iba proti jednému diktátorovi, ktorý sa rozhodol zlikvidovať tentoraz kosovských Albáncov - už sa mu znepáčili aj Čiernohorci - ale že ide o zásah s oveľa hlbším významom.
Zápas s Miloševičom je zápasom o demokratický charakter Európy v nadchádzajúcom dejinnom období. Amerika chápe, že v Kosove sa deje niečo zvlášť tragické, čo treba za každú cenu zastaviť. Američania vedia, že pokým nebude pokoj na Balkáne, nebude stabilná ani Európa a nebude nedotknutá ani samotná národná bezpečnosť Spojených štátov. Republikánsky senátor Chuck Hagel pomery charakterizuje nasledovnými slovami: "V Juhoslávii ide o budúcnosť Európy, o budúcnosť NATO. Nasledujúcich dvadsaťpäť rokov histórie bude ovplyvnených tým, čo sa deje teraz. Amerika musí byť rozhodná."
Preto má Bill Clinton širokú podporu medzi Američanmi a to je aj dôvod jeho podpory zo strany Kongresu. V hre nie je osud peňazí, ale osud nového sveta. A tak americký prezident dostane poriadny dolárový balík na víťazstvo v Juhoslávii a tým aj na dôstojné vyriešenie tragického osudu kosovských Albáncov. MICHAL HAVRAN