j ekonomiky - World Economic Outlook - však fond pripustil, že jeho očakávania sa i v tomto prípade môžu ukázať ako príliš optimistické. Očakávané tempá rastu môže prekonať - ako už niekoľkokrát v minulosti - americká ekonomika, Japonsko môže potrebovať dlhší čas na vystúpenie z tieňa hospodárskej recesie a ani starý kontinent (Európa) nemusí splniť všetky nádeje, ktoré doň vkladajú investori aj politici. Podľa hlavného ekonóma MMF Michaela Mussa sú v tomto roku riziká "približne vyrovnané". Nevylúčil však, že spomenuté riziká môžu vážne ohroziť optimistické očakávania fondu týkajúce sa globálneho ekonomického rastu v budúcom roku. Zdôraznil, že globálna ekonomika už v týchto dňoch vyzerá zdravšie ako pred niekoľkými mesiacmi a vyjadril nádej, že to najhoršie obdobie už prešlo. Vyhlásenia M. Mussa vyzneli úplne opačne ako to, čo ešte prednedávnom trvdili najvyšší oficiálni predstavitelia MMF, podľa ktorých stojí svet nad priepasťou novej, ešte hlbšej ekonomickej krízy.
Americká ekonomika
by mala definitívne
spomaliť tempo rastu
Po ôsmich rokoch sústavnej ekonomickej expanzie by motor globálneho hospodárskeho rastu - USA mali podľa MMF definitívne zmierniť tempo rastu svojej výkonnosti. "Americká ekonomika potrebuje spomaliť svoju expanziu v tomto alebo budúcom roku," podčiarkol pri prezentácii World Economic Outlook hlavný ekonóm MMF M. Mussa. Po tom, ako ekonomika USA vzrástla v minulom roku o neuveriteľných 3,9 percenta, MMF očakáva v tomto roku spomalenie tempa rastu na 3,3 percenta. V budúcom roku by hrubý domáci produkt USA ako základný indikátor produkčnej výkonnosti národnej ekonomiky mal poklesnúť na 2,2 percenta. Podľa M. Mussa bude ekonomická výkonnosť USA klesať graduálne, v každej chvíli však musí čeliť šoku v podobe prudkého poklesu cien akcií na kapitálovom trhu, ktoré každý deň smerujú vyššie a vyššie a lámu pritom všetky historické rekordy. "(V USA) máme veľmi nadhodnotený akciový trh," podčiarkol M. Mussa s tým, že optimálna korekcia na úrovne zodpovedajúce príjmom amerických spoločností operujúcich v globálnom ekonomickom prostredí by zodpovedala poklesu cien o približne 20 percent. Trend neustáleho rastu cien akcií na kapitálovom trhu bol podľa ekonomických odborníkov jednou z hlavných hnacích síl neustáleho rastu výkonnosti ekonomiky USA. Rast bohatstva Američanov, reprezentovaný stále rastúcimi kurzami akcií, ktoré vlastnili, viedol k expanzii spotrebiteľských výdavkov, z čoho na druhej strane profitovali práve americké spoločnosti. Prakticky každý týždeň až na malé výnimky ohlasujú stále lepšie a lepšie hospodárske výsledky, potierajúce akékoľvek obavy Američanov z hrozby globálnej hospodárskej recesie.
Jedným z katalyzátorov očakávanej korekcie na kapitálovom trhu USA môže byť podľa analytikov zvýšenie kľúčovej úrokovej sadzby zo strany Federálneho rezervného systému (Fed). Inštitúcia, ktorá v USA plní funkciu centrálnej banky, by k takémuto kroku mohla pristúpiť aj bez očividného dôkazu o prehrievaní ekonomiky, pri ktorom centrálne banky zvyčajne utlmujú výkonnosť svojich národných ekonomík. "Ak by Fed sprísnil svoju menovú politiku, akciový trh by veľmi citlivo zareagoval na túto skutočnosť," podčiarkol hlavný ekonóm MMF. Pripomenul však, že samotná hrozba korekcie na finančnom trhu by nemala byť jediným dôvodom pre rozhodovanie Fedu. Potrebu zvýšenia úrokových sadzieb by podľa ekonomických odborníkov mohlo ovplyvniť aj "zmiznutie" všetkých faktorov, ktoré sa v minulosti podpísali pod takmer nulový rast spotrebiteľských cien a inflácie. Patria medzi ne klesajúce ceny na svetových komoditných trhoch spolu s neustále posilňujúcim americkým dolárom.
MMF v tejto súvislosti apeloval na Federálny rezervný systém, aby si mal "otvorenú myseľ" pri zachovávaní strednodobej cenovej stability. Zdôraznil pritom, že očakávané spomalenie globálneho ekonomického rastu si pravdepodobne vyžiada razantnejšiu reakciu Fedu v jeho úrokovej politike. Centrálna banka USA v minulom roku trikrát znížila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu v snahe vytvoriť ochranný štít americkej ekonomiky pred negatívnymi dôsledkami finančných a ekonomických kríz vo svete. V súčasnosti analytici neočakávajú ďalšie zmeny vo výkone menovej politiky Fedu, ktorý pravdepodobne vyčká, ktorým smerom sa bude uberať americká ekonomika. Centrálna banka USA tiež vyzvala politikov, aby sa pri svojom rozhodovaní nenechali uniesť eufóriou z dosiahnutého rozpočtového prebytku. Varovala aj pred prijatím návrhu niektorých republikánskych zástupcov v Kongrese týkajúceho sa rozsiahleho zníženia daňového zaťaženia, čo by len podporilo domácu spotrebu a zvýšilo riziko prehriatia ekonomiky.
Japonská ekonomika:
Ešte horšie, ako sme dúfali
Ekonomická recesia Japonska prekonáva všetky pesimistické očakávania MMF a existuje len veľmi malá nádej, že zvrat vo vývoji by mohol nastať ešte tento rok. Pri prezentácii správy MMF o stave svetovej ekonomiky to tento týždeň vyhlásil hlavný ekonóm MMF M. Musso. V aktuálnom vydaní World Economic Outlook MMF očakáva, že v tomto roku by výkonnosť ostrovnej ekonomiky mala klesnúť o 1,4 percenta (ešte v decembri minulého roka očakával fond prepad o 0,5 percenta). Menej ružové sú aj vyhliadky Japonska na rok 2000, keď by jeho hospodásrky rast mal vykázať pokles o 0,3 percenta. MMF však tradične i pri tejto svojej prognóze nezabudol zdôrazniť, že je spojená "s neobyčajne vysokým stupňom neistoty". "Zatiaľ nemáme (MMF) jasný dôkaz o tom, že Japonsko dospelo k bodu zlomu. K tomu, aby sme vyhlásil, že krajina sa dostala na dno hospodárskej recesie, potrebujeme niekoľko ďalších informácií," vyhlásil M. Mussa. Záplava negatívnych informácií o vývoji ekonomiky Japonska bola podľa analytikov hlavnou príčinou intenzívneho tlaku na oslabenie jenu. Výkonnosť ostrovnej ekonomiky poklesla v minulom roku o 2,8 percenta.
Jedinú cestu k prekonaniu hospodárskej recesie vidia ekonomickí odborníci (vrátane MMF) v oživení domáceho dopytu. S týmto zámerom pred niekoľkými týždňami vydala vláda pre obyvateľstvo špeciálne kupóny, ktoré mali iniciovať zvýšenú mieru spotreby šetriacich Japoncov. MMF je však kritický k podobným opatreniam vlády, zdôrazňujúc pritom, že takýto prístup s najväčšou pravdepodobnosťou nepovedie k želaným efektom. Terčom kritiky sa stal predovšetkým cieľ vlády udržať "adekvátne ekonomické stimuly" na oživenie stagnujúceho dopytu. Výška japonského fiskálneho deficitu by v tomto roku mala podľa očakávaní dosiahnuť viac ako 10 percent celkového outputu ekonomiky.
MICHAL NALEVANKO
Analýza vychádza z posledného vydania World Economic Outlook. Prepis tlačovej konferencie a záznam prejavu M. Mussa zverejnil MMF včera na svojej webovskej prezentácii www.imf.org.