ť pôvodné stratené úrovne. Prodolárová nálada vzrástla najmä po tom, ako Nasdaq Composite Index posilnil počas predchádzajúceho obchodného dňa o 2,7 %. V priebehu včerajšieho dňa boli zverejnené údaje o vývoji japonského obchodného prebytku. Podľa nich počas marca obchodný prebytok poklesol o 7,5 % v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Celkovo export klesol o 6 % a úroveň importu sa znížila v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku o 11,3 %. Obchodný prebytok so Spojenými štátmi americkými vzrástol o 29,1 %. Oproti euru americký dolár dosiahol počas dňa ďalšie rekordné úrovne, a to na hodnote 1,0580 USD/1 EUR. Neschopnosť eura korigovať zásadnejším spôsobom svoj doterajší pokles navodzuje obavy z podstatne hlbšieho pádu smerom k nižším úrovniam. Kľúčovou hranicou je podľa názorov analytikov 1,0550 USD/1 EUR. Euro oslabilo od začiatku roku o približne 11 % svojej hodnoty. Tlak na euro sa zosilňuje aj pod vplyvom postupne sa predlžujúceho konfliktu v Kosove, kde sa päťtýždňové bombardovanie v každom prípade prejaví na rozpočtových deficitoch v eurozóne. Voči švajčiarskemu franku dosiahol dolár približne 8-mesačné maximum - úroveň 1,5130 CHF/1 USD. Podľa posledných vyjadrení predstaviteľov švajčiarskej centrálnej banky nie je tento vývoj hodnotený negatívne. Centrálna banka zároveň ocenila podstatne nižšiu volatilitu švajčiarskeho franku voči euru v porovnaní s volatilitou oproti nemeckej marke v minulosti.
Podľa správy Medzinárodného menového fondu má Dánsko priestor na znižovanie úrokových sadzieb predovšetkým vďaka postupne klesajúcemu tempu jeho ekonomiky. Susedné Nórsko je však v mierne odlišnej situácii a znižovanie sadzieb v tejto krajine závisí od budúcich inflačných tlakov. Úrokové sadzby na eure sú na vyššej úrovni ako úrokové sadzby okolitých štátov. Ešte v pondelok sa s nórskou korunou obchodovalo na úrovni 8,2685 NOK/1 EUR, ale počas dňa atakovala úroveň 8,2800 NOK/1 EUR. Výnos desaťročných nórskych dlhopisov poklesol o päť bázických bodov na hodnotu 4,69 %. Čo sa týka výmenného kurzu, analytici sa zhodujú v názore, že nórska koruna bude oscilovať v pásme 8,23 až 8,39 NOK/1 EUR.
Britské dáta charakterizujúce rast miezd vzrástli v období od decembra do februára o 4,6 % v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku. V období do konca januára však bol nárast na úrovni 4,5 %. Posledné údaje vyvolali dohady o tom, že Bank of England nepristúpi na najbližšom zasadnutí k zníženiu úrokových sadzieb. Podľa názorov analytikov je mzdový nárast vyšší, ako sa očakávalo. Libra posilnila na úroveň 1,6080 USD/1GBP po tom, ako atakovala hranicu 1,6040 USD/1 GBP. Voči euru bola libra obchodovaná v pásme 0,6570 GBP/1 EUR až 0,6610 GBP/1 EUR.
BRANISLAV MATUŠEK
(Autor je dílerom ING Barings)