BRATISLAVA (SME - gk) - Príčiny terajšieho stavu slovenského kapitálového trhu vidí generálny riaditeľ Sevisbrokers Ivan Lukáč v "podcenení významu kapitálového trhu pre ekonomiku zo strany vládnucej moci". Spoločnosť Sevisbrokers sa stala obchodníkom s cennými papiermi s najväčším objemom obchodov na Burze cenných papierov v Bratislave (BCPB) za rok 1998. Najobchodovanejšou emisiou na BCPB sa za rovnaké obdobie stali Východoslovenské železiarne, a. s. Košice. Ako dodal I. Lukáč, kapitálový trh ešte stále neplní svoju základnú funkciu, ktorou je alokácia zdrojov, a podľa jeho názoru by mohol byť funkčný "o 10 rokov".
Predstavitelia BCPB sa na začiatku apríla zúčastnili na zasadnutí Výboru stredoeurópskeho indexu CESI. Na tomto indexe sa podieľa 44 spoločností z 5 stredoeurópskych krajín. Okrem Slovenska CESI zahŕňa burzy z Prahy, Budapešti, Varšavy a Ľubľany. Na tomto stretnutí bola revidovaná báza indexu, ktorá vstúpi do platnosti v prvý májový pracovný deň, keď sa počet spoločností zníži o dve. Počet slovenských reprezentantov ostal nezmenený - v CESI ostávajú Slovnaft, VSŽ a Slovakofarma. Nízka likvidita a pokles kurzov kótovaných spoločností sa však podpísali pod pokles váhy slovenského trhu v celom stredoeurópskom regióne na 1,15 percenta. Váha BCPB na indexe CESI predstavuje 1,35 percenta, kým pred stretnutím to bolo 2,56 percenta. Najväčšiu váhu na indexe CESI má varšavská burza so 42,72 percenta. Problémom však ostáva, že ani jedna slovenská emisia nespĺňa podmienku minimálneho 15-percentného podielu na objemoch obchodov za minulý polrok. V prípade ďalšej zmeny pravidiel by v báze CESI zostali iba dve slovenské spoločnosti - Slovnaft a Slovakofarma.
Tohtoročný marec sa na BCPB môže považovať za pomerne úspešný mesiac, keď celkový objem obchodov dosiahol 21,7 mld Sk pri 3002 transakciách. Majiteľa zmenilo 7,1 mil. kusov cenných papierov. Na anonymnom trhu, ktorý zaznamenal v marci mierne posilnenie objemu na 1,7 mld korún, opäť dominovali štátne dlhopisy. V apríli by mohlo obchodovanie mierne oživiť predaj akcií spoločností, v ktorých Fond národného majetku (FNM) SR vlastní menej ako 2-percentný podiel.
Celkový objem akcií zobchodovaných v marci dosiahol 1,3 mld Sk, z čoho 108,1 mil. korún tvorilo anonymný trh. Trhová kapitalizácia všetkých emisií obchodovateľných na BCPB poklesla o 1 percento na 149,3 mld Sk. Kótované emisie však zaznamenali až 4-percentný prepad na 21,2 mld korún. Akciový index SAX uzatváral mesiac na 82,98 bodu po tom, čo v priebehu mesiaca klesol na svoje "nové" historické minimum 80,35. Objem obchodov s dlhopismi dosiahol 20,4 mld Sk, pričom trhová hodnota 149 emisií registrovaných na burzových trhoch k ultimu marca predstavovala 129,1 mld Sk. Dlhopisový index SDX uzatváral mesiac na priemernej hodnote 129,048 percenta z nominálu.