Ako by EK reagovala na návrat V. Mečiara na politickú scénu Slovenska v dôsledku jeho prípadného úspechu v prezidentských voľbách? Hovoríme o návrate človeka reprezentujúceho istú politiku, ktorá bola najväčšou prekážkou Slovenska v jeho úspešnej integrácii.
"Myslím si, že odpoveď je skrytá už v otázke. Je to, samozrejme, konkrétna politika, ktorá sa počíta a je posudzovaná, nech už za ňou stojí ktokoľvek. Dobre viete, aký bol náš postoj k bývalej politike. Ale bolo to výlučne v dôsledku politiky a nie osoby, ktorá ju reprezentovala."
Slovensko - na rozdiel od ostatných štátov, snažiacich sa o preradenie do prvej skupiny uchádzačov o vstup do EÚ - má k dispozícii osobitnú dvojstrannú pracovnú skupinu na vysokej úrovni, ktorá mu má pomôcť dohnať vzniknutý handicap. Ako hodnotíte jej pôsobenie?
"Ponúkli sme ju premiérovi Dzurindovi počas jeho prvej návštevy v Bruseli s cieľom vytvoriť určitý katalyzátor na urýchlenie riešenia najvážnejších problémov, ktoré boli v hre v tom čase. Na stretnutí s vašimi predstaviteľmi som navrhol, že je čas vzdať sa tohto prostriedku, pretože proces integrácie opäť dostal svoju vnútornú dynamiku a nepotrebuje už špeciálnu starostlivosť v podobe pracovnej skupiny. Okrem nej sme však zriadili aj subkomisiu, ktorá sa zaoberá napríklad jadrovou energetikou, pretože to sú veľmi špecifické problémy, ktoré si vyžadujú osobitné expertízy. Naše obojstranné skúsenosti s pracovnou skupinou by som hodnotil ako veľmi pozitívne. Aj napriek tomu si myslím, že počas najbližšieho stretnutia, ktoré je naplánované na začiatok júna, sa pravdepodobne rozhodne o jej zrušení a od septembra by sme sa mohli už zaobísť aj bez nej." JURAJ KITTLER
(Pozri Broek… na 2. strane)