BRATISLAVA (SME - am) - Fórum finančnej stability rozhodlo na svojom včerajšom zakladajúcom stretnutí vo Washingtone o ustanovení pracovnej skupiny, ktorá sa bude zaoberať podrobným štúdiom hedge fondov (vysokorizikový investičný fond), tzv. offshore finančných centier a krátkodobých kapitálových tokov.
Tieto tri skutočnosti boli pomenované ako hlavné príčiny globálnych finančných kríz, ktoré zruinovali ekonomiku krajín Ruska, ako aj krajín Ázie a Latinskej Ameriky.
Fórum finančnej stability vzniklo vo februári tohto roku na stretnutí ministrov financií a prezidentov centrálnych bánk krajín G 7 v Bonne. Je zložené z kľúčových finančníkov siedmich najbohatších industriálnych krajín sveta a z predstaviteľov vplyvných medzinárodných finančných inštitúcií, medzi ktorými sa nachádza aj Medzinárodný menový fond (MMF), Svetová banka (WB) a Banka pre medzinárodné zúčtovanie v Bazileji (BIS). Jeho dominantnou úlohou bude identifikácia a predchádzanie problémom finančných systémov.
Prezident nemeckej centrálnej banky Bundesbank Hans Tietmayer novinárom na ustanovujúcom stretnutí fóra v stredu vo Washingtone povedal, že novovytvorená skupina bude pravdepodobne už na svojom budúcom septembrovom zasadnutí v Paríži iniciovať zmeny v doteraz platných spôsoboch finančnej regulácie. Podľa nového šéfa pracovnej skupiny Andrewa Crocketta dozrel čas na posilnenie finančných systémov predovšetkým na rozvojových trhoch. Jedným z hlavných impulzov na vznik pracovnej skupiny bol však americký hedge fond Long-Term Capital Management, ktorý takmer skrachoval a spôsobil destabilizáciu celého globálneho finančného systému. Nakoniec však prežil vďaka záchrannej akcii organizovanej Federálnym rezervným systémom (Fed). A práve hedge fondy a im podobné finančné spoločnosti uskutočňujú svoje operácie v offshore centrách, aby unikli prísnej finančnej regulácii vo svojich materských krajinách.
Podľa Hansa Tietmeyera Fórum finančnej stability zviedlo dohromady zatiaľ len najrozmanitejšie skupiny finančníkov najvyspelejších krajín sveta a špičkových medzinárodných finančných inštitúcií. "Je to však len začiatok procesu, ktorého budúcim zámerom je prizvať k spolupráci aj zástupcov ďalších krajín," dodal prezident Bundesbank.