atelia si myslia, že naše členstvo vo WTO je asi na 95 % isté. Ja si však myslím, že je to až 99 % a uzavretie dohody je na dohľad," dodal čínsky premiér. V rozhovore pre televíznu spoločnosť CNN premiér Žu povedal, že uzavretie dohody je veľmi pravdepodobné už počas nasledujúcich dvoch až troch mesiacov. Najradšej by však bol, keby sa to podarilo v ďalších dvoch týždňoch. Vyhlásenia premiéra prišli tesne po tom, čo Čína a USA vydali spoločné vyhlásenie, ktoré hovorí, že rokovacie tímy obidvoch krajín ukončia na konci mesiaca rozhovory, v ktorých sa dohodne spôsob otvorenia čínskeho trhu, vstúpivšieho do platnosti ihneď po prijatí Číny za člena WTO. V nočnom telefonickom rozhovore Billa Clintona s čínskym premiérom Žuom odznelo hneď niekoľko súhlasných stanovísk k danému problému. Obidvaja vodcovia sa zhodli na tom, že nálada predstaviteľov Kongresu USA a americkej verejnosti s ohľadom na zlepšenie americko-čínskych vzťahov a vstupu Číny do WTO je veľmi priaznivá, pričom sa uistili, že otázku čínskeho vstupu do WTO zaradia opäť na prvé miesto svojich záujmov.
Nezávislí analytici sa domnievajú, že tak rýchly pokrok v riešení daného problému prišiel po tom, čo dôležití predstavitelia amerického priemyslu zvýšili po rozhovoroch s čínskym premiérom tlak na kabinet amerického prezidenta, aby spravil na dosiahnutie dohody s Čínou všetko, čo je v jeho silách. Dosiahnutie dohody by bolo jednoznačne prospešné pre obidve strany. Premiér Žu si uvedomuje, že v blízkej budúcnosti bude musieť pristúpiť k nepopulárnemu zatváraniu stratových štátnych podnikov a odolávať tlaku verejnosti pri stále sa zhoršujúcich pomeroch na čínskom trhu práce. Dohoda WTO by mu pri uskutočňovaní týchto nepopulárnych krokov dodala viac legitimity.
USA majú eminentný záujem na členstve Číny vo WTO hlavne preto, že Čína je ich druhým najväčším obchodným partnerom a obchodný deficit USA voči Číne dosahuje v posledných týždňoch rekordné výšky.