The Washington Post dostal túto hlavnú Pulitzerovu cenu, udeľovanú od roku 1917, za sériu článkov o bezohľadnom správaní policajtov vo Washingtone. Druhé najdôležitejšie ocenenie pripadlo denníku The Miami Herald Tribune za odhalenie podvodu v guvernérskych voľbách, ktorých výsledky boli anulované. Pulitzerovu cenu za vysvetľujúcu žurnalistiku dostal Richard Read z denníka The Oregonian z Portlandu za popis vplyvu ázijskej ekonomickej krízy na miestnych exportétov v štáte Oregon. Policajného "Pulitzera" si odniesli dvaja novinári denníka Los Angeles Times Chuck Philips a Michael Hiltzik, ktorí informovali o korupcii v zábavnom priemysle. Odhalenie predaja vyspelej americkej technológie Číne vynieslo ocenenie v kategórii národnej reportáže denníku The New York Times.
The Wall Street Journal získal dve ceny, prvú v kategórii medzinárodné reportáže za pokrytie ruskej finančnej krízy a druhú v kategórii reportážnych zaujímavostí. Aféra bývalej stážistky Moniky Lewinskej s prezidentom Billom Clintonom sa stala námetom úvah Maureen Dowdovej z The New York Times, ktorá bola odmenená cenou v kategórii komentár.
Agentúra Associated Press získala obe ceny v kategórii fotografie - za fotografie z teroristických útokov proti americkému veľvyslanectvu v Keni a v Tanzánii a za zbierku momentiek protagonistov aféry Clinton - Lewinská.
Ocenenia nesúce meno amerického novinára a úspešného nakladateľa maďarského pôvodu Josepha Pulitzera (1847-1911) udeľuje Kolumbijská univerzita v New Yorku v 14 novinárskych a siedmich umeleckých kategóriách. Ceny majú hodnotu 5000 dolárov, okrem ocenenia za službu verejnosti, ktorá má podobu medaily.