V čase, keď na situáciu v Kosove a okolo povolenia preletov NATO nad územím SR reagovali slovenskí politickí predstavitelia širokou škálou vyjadrení, bol premiér Dzurinda na oficiálnej návšteve v Taliansku. Jednou z príznačných reakcií bola práve tá jeho z Ríma: povolením preletu bojových lietadiel sa Slovensko de facto stalo členom NATO.
m Pán premiér, nemáte niekedy pocit, že v súvislosti so situáciou v Kosove zlyháva informačná politika vlády? Týka sa to napríklad preletov lietadiel, ale aj vysvetľovania dôvodov slovenského postoja v celej kauze. Niekedy totiž občania môžu mať pocit, že slovenské správanie je motivované skôr snahou získať priazeň NATO, ako stotožnením sa s tými istými hodnotami.
"Ja som to povedal už v prvej reakcii, absolútne prvej reakcii (na začiatku leteckých útokov - pozn. red.), keď som dostal správu možno pol hodiny potom, čo sa objavilo stanovisko prezidenta Clintona, že máme na výber len najmenšie možné zo zlých riešení alebo ziel, ktoré sa ponúkajú, a že je mi veľmi ľúto, k čomu došlo. Ľudský život predsa nie je možné relativizovať. Jednoducho civilizovaný svet sa nemôže prizerať takému zaobchádzaniu s ľudským životom, k akému dochádza v Kosove. Pokojne však analyzujte všetky moje vyhlásenia a postoje, či už v TV Markíza, alebo v STV, či na pôde NR SR. To sú hektické udalosti, ktoré sme si ako vláda nemohli vopred vyskúšať. Áno, je pravda, vždy sa dajú veci robiť aj lepšie - aj informačná politika, aj prezentácia problému. Pýtam sa však, či nie je zrejmé, že program slovenskej vlády sa opiera o hodnoty, s ktorými sa stotožňuje kultivovaná Európa. Pýtam sa, či je správanie slovenskej vlády principiálne, či sleduje naplnenie programového vyhlásenia a základný zahraničnopolitický záujem krajiny? Sú to rečnícke otázky, ale ja si dovolím s pomerne veľkým pokojom na ne odpovedať pozitívne."
m V piatok má slovenská vláda rokovať o konkrétnej pomoci pre Juhoslovanskú zväzovú republiku. Budete v nej myslieť aj na vojvodinských Slovákov? Pôjde jej časť aj do Srbska?
"Nemáme zatiaľ žiadne indície, že by bolo účelné pomoc rozptyľovať, primárne teda pôjde len o Kosovo."
JURAJ KITTLER, Rím