V polovici šesťdesiatych rokov sa v redakcii Kultúrneho života začala viesť diskusia o úlohe čechoslovakizmu a ľudáctva v slovenských dejinách. Dá sa povedať, že sa v rámci redakcie postupne vyhranili dva názorové prúdy?
"Určite. Na začiatku tej debaty bol historik Juraj Fabian s tézou, že čechoslovakizmus bol pre budúcnosť slovenského národa škodlivejší než autonomizmus a ľudáctvo. Proti tomu zásadne vystúpil Edo Friš a Zora Jesenská. Opačné stanovisko mal Roman Kaliský a skôr v pozadí Vierka Millerová, neskoršia manželka Gustáva Husáka."
Angažoval sa v tom aj Gustáv Husák?
"Husák sám sa nevyjadril, ale myslím si, že dirigoval debatu z úzadia."
Ako vnímate situáciu na Slovensku dnes?
"Po voľbách som si hovorila - situácia je v zásade normálna. Budú síce problémy a komplikácie, existuje priveľa rizík, ale to sa dá zvládnuť. Už som o čosi opatrnejšia ako v tých jesenných dňoch, ale ešte vždy si myslím, že voľby boli krok, ktorým sme sa vzdialili od krajín ako Srbsko, Ukrajina či Bielorusko."
Ak by ste s úctou mali povedať mená troch politikov, ktorí by to boli?
"Vážim si Miroslava Kusého, aj za to, že sa nestal politikom. Veľmi dlho som si s mnohými výhradami vážila Jána Čarnogurského, ale už začínam zadržiavať dych."
Ako na vás pôsobí Gerhard Schröder?
"Linka Clinton - Blair - Schröder a ich politika televízneho veku vo mne nevzbudzuje úplnú dôveru. To však neznamená, že mal ostať premiérom Kohl. Bol už opotrebovaný."
ANDREA PUKOVÁ
MARTA FRIŠOVÁ
(Celý rozhovor s Agnešou Kalinovou nájdete v najnovšom vydaní týždenníka Domino fórum)