antickej aliancie (NATO) v Bruseli hovorca NATO Jamie Shea. Dodal, že od minulého roku, keď sa kosovský konflikt vyhrotil, bolo zo svojich domovov násilím vyhnaných už asi 831 000 kosovských Albáncov, čo je viac než polovica pôvodnej populácie provincie. Ak bude exodus pokračovať podobným tempom ako dosiaľ, bude Kosovo podľa predstaviteľov NATO do 20 dní úplne vyľudnené. Vojenský hovorca NATO David Wilby informoval, že Srbi pokračujú v hromadnom vypaľovaní dedín v Kosove a špeciálne ozbrojené jednotky vyháňajú Kosovčanov z vlasti.
Úrad vysokej komisárky OSN pre utečencov (UNHCR) včera oznámil, že z celkového počtu 120 000 kosovských utečencov usilujúcich sa dostať do Macedónska ešte 85 000 čaká v dvoch pohraničných zónach s Juhosláviou. "Asi 65 000 je v oblasti Blace, 20 000 sa ich snaží dostať do oblasti Jazince, menej než 2000 je v Kumanove a zvyšok je roztrúsený po celom Macedónsku," informovala hovorkyňa kancelárie UNHCR v Skopje Paula Ghebiniová. Zdôraznila, že kľúčovou úlohou medzinárodných humanitárnych organizácií je dostať utečencov zo "zeme nikoho" (z pohraničných oblastí), kde nemajú žiadne prístrešie ani stravu a sú odrezaní od akejkoľvek pomoci vrátane lekárskej.
"Musíme tých ľudí odtiaľ dostať. Je to tam strašné. Terén je extrémne blatistý a ďalší dážď situáciu veru nezlepšuje. Ľudia sú desivými skúsenosťami posledných dní vystrašení na smrť a strašne zoslabnutí. Štyri dni čakali na hraniciach, nič nejedli a spali pod holým nebom… Preto sa tak veľmi usilujeme dostať ich odtiaľ preč," povedala P. Ghebiniová.
Dodala, že samotný úrad UNHCR a mnohé ďalšie medzinárodné humanitárne organizácie, ktoré nemali prístup k tejto "zemi nikoho", boli schopné tisícky zblúdilých a vyčerpaných ľudí prijať do Macedónska v priebehu dvoch dní, avšak potrebovali na to súhlas macedónskej vlády.
"Je v našich silách prijať ich všetkých za dva dni, situáciu však trochu komplikujú administratívne záležitosti. Je to všetko len otázka udelenia povolenia macedónskymi úradmi," vysvetlila hovorkyňa.
P. Ghebiniová v tejto súvislosti ocenila záujem macedónskej vlády o neustále narastajúci počet prichádzajúcich utečencov z Kosova, a to aj napriek skutočnosti, že táto malá krajina sa už pomaly nedokáže vyrovnať s enormným prílevom ďalších tisícov utečencov bez medzinárodnej pomoci a musí ich presmerovávať do susedných krajín.