BRUSEL, BELEHRAD (ČTK) - Severoatlantická aliancia pokračovala včera v leteckej operácii proti Juhoslovanskej zväzovej republike. Včera útočili jej lietadlá predovšetkým na pevné ciele v Kosove a jeho okolí vrátane infraštruktúr. Podľa srbských zdrojov od stredy večera terčom náletu bola predovšetkým vojvodinská metropola Novi Sad, kde zasiahli dôležitý most spájajúci stred mesta s historickou časťou Petrovaradina. Vojenský hovorca NATO David Wilby uviedol, že aliancia za posledné hodiny zasiahla napríklad diaľničný a železničný most v blízkosti Nišu, rafinériu a sklad pohonných hmôt pri Leskovaci, v Kosove mnoho vojenských posádok, letísk a cvičiská.
Juhoslovanský prezident Slobodan Miloševič na stretnutí s ruskou a bieloruskou parlamentnou delegáciou v Belehrade požiadal Rusko o vojenskú pomoc, aby sa Juhoslávia mohla lepšie brániť útokom NATO. Juhoslovanský minister obrany Pavle Bulatovič sľúbil ruskej delegácii, že JZR odovzdá Rusku zachované časti amerického "neviditeľného" lietadla F-117, ktoré minulú sobotu zostrelili nad Srbskom. Agentúra Interfax medzitým s odvolaním sa na vojenské zdroje v Moskve napísala, že časti tohto lietadla už previezli do Ruska. Kosovskoalbánsky vodca Ibrahim Rugova ešte neodpovedal na výzvu NATO, aby pricestoval do Bruselu. Rastú pochybnosti o slobode jeho pohybu s ohľadom na štvrtkové stretnutie s Miloševičom v Belehrade. Nie sú informácie o ďalších 16 predstaviteľoch, ktorí zastupovali kosovských Albáncov na konferencii v Rambouillet.
Obavy Západu vzbudzjú čistky v ozbrojených silách v Čiernej Hore, ktoré uskutočňuje Miloševič, a dohady, že tu chystá výmenu vlády. NATO v Čiernej Hore nevylučuje zásah, pokiaľ by sa Miloševič pokúsil o prevrat v tejto časti Juhoslávie. Za nepravdivú označil včera ruský minister zahraničných vecí Igor Ivanov správu oznamovacích prostriedkov, že Rusko dodáva Juhoslávii špionážne informácie o vzdušných útokoch NATO. Včerajšie vyplávanie ruského vojnového plavidla Liman do Jadranského mora je podľa neho celkom v súlade so zmluvou o znížení stavu strategických útočných zbraní (START-1), umožňujúcou signatárskym štátom monitorovať rozmiestnenie ťažkých bombardérov. Ako včera informova moskovský denník Kommersant Daily, ruská spravodajská služba zásobuje Juhoslovanskú armádu informáciami o pohyboch lietadiel NATO počas leteckých útokov. Tieto informácie sú údajne do Juhoslávie prenášané cez satelity. Ruský prezident Boris Jeľcin vo štvrtok vyzval na usporiadanie mimoriadnoho zasadnutia ministrov zahraničných vecí siedmich najvyspelejších krajín sveta (G7) a Ruska. Cieľom schôdzky má byť urýchlené nájdenie spôsobu riešenia kríze v Kosove.
V juhoslovanskej armáde zahynul vo štvrtok už druhý príslušník takmer sedemdesiattisícovej slovenskej menšiny obývajúcej oblasť Vojvodiny. ČTK to potvrdilo slovenské veľvyslanectvo v Belehrade s tým, že tento vojak padol pri Kosovskej Mitrovici.